راهنمای عملی سفید کردن دندان در خانه با کیت های بلیچینگ خانگی

اگر به ظاهر خود اهمیت می‌دهد، حتما سفیدی دندان‌هایتان برایتان خیلی اهمیت دارد. کسانی که دندان‌های سفیدی دارند به صورت مداوم از دندان‌های خود مراقبت می‌کنند. اما راهکارهای ساده‌ای وجود دارد که شما بتوانید به آسانی دندان‌هایی سفید و درخشان بدست آورید. استفاده از کامپوزیت دندانپزشکی و لمینت دندان از جمله مهمترین این راه حل‌ها هستند. اما راه حل کم هزینه‌تر و ساده‌تری به شما پیشنهاد می‌کنیم: استفاده از کیت بلیچینگ خانگی !!

بلیچینگ در خانه راهکاری عالی است. بلیچینگ در خانه به این صورت است که دندانپزشک یک قالب از دندان‌های شما همراه با کیت آمده موارد بلیچینگ را همراه با نحوه استفاده به شما می‌دهد. این موارد شامل یک ژل سفید کننده قوی برای استفاده در خانه می‌باشد و باید ۲ الی ۳ هفته تکرار شود.


فهرست مطالب


چگونه از کیت بلیچینگ خانگی استفاده کنیم؟

 1. کاتالوگ همراه کیت را به دقت مطالعه نمایید.

  نکات ریزی همراه با پکیج وجود دارد. در ابتدا لازم است به صورت کامل با این موارد آشنا شوید.

 2. قبل از استفاده از کیت، دندان‌هایتان را کاملا تمیز کنید.

  قبل از هر بار استفاده از این روش، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ضروری می‌باشد.

 3. ماده بلیچ داخل تری قرار داده می‌شود.

  به آرامی ژل داخل سرنگ را در قسمت داخل جلوی تِری تخلیه نمایید. هر تِری فقط حدود 0.5 سی سی (تقریبا یک ششم سرنگ )

 4. یک قطره ژل را در هر فضای خالی برزید.

 5. تری‌ها باید دو ساعت روی دندان بماند.

  اگر هنگام قرار دادن تری در دهان کمی از ماده خارج شود، حتما با دستمال پاک کنید.

 6. بعد از در آوردن قالب، دندان‌ها را تمیز کنید.

  بعد از در آوردن تری، مسواک زدن توصیه می‌شود، تا بقایای ماده در دهان باقی نماند.

 7. در هر بار استفاده فقط از یک تری استفاده کنید.

  در هر بار استفاده فقط تری یک فک گذاشته می‌شود. استفاده از تری‌ها به صورت متناوبی می باشد. یعنی هر شب فقط تری یک فک در دهان قرار می‌گیرد. به این ترتیب شما فردا می‌توانید به آسانی تفاوت بین دندان‌هایتان را ببینید.


نکاتی درباره نگهداری از توربین دندانپزشکی


نکات مهم مراقبتی هنگام استفاده از کیت بلیچینگ خانگی

 • تجربه نشان داده برای برخی از افراد حساسیت های جزئی دندانی برای ١ الی ٣ روز پس از انجام که این یک امر طبیعی است. برای به حداقل رساندن این امر، بهتر است که در طول این دوره از خوردن غذاها و یا نوشیدنی های بیش از حد گرم و یا سرد خودداری نمایید.
 • اگر تمایل داشتید می‌توانید از قرص های ضد درد برای دردهای موقت دندان استفاده نمایید. ولی اگر دچار حساسیت‌های شدید و یا طولانی مدت شدید، حتما با دندانپزشک خود درمیان بگذارید.
 • تقریبا همه روش‌های سفید کردن دندان به مرور زمان بر می‌گردند. برای طولانی‌تر کردن زمان سفیدی دندان‌ها، از استعمال دخانیات خودداری نمایید. همچنین استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگ دار را به حداقل برسانید.
 • گاهی اوقات ممکن است تمایل به حفظ سفیدی دندان‌های خود با استفاده از محصولات سفید کننده خانگی داشته باشید. استفاده از راهنمای محصولات برای نظارت بر سفیدی دندان‌ها در طول دوران درمان الزامی است.
 • برنامه ریزی حرفه‌ای برای شستشو و تمیز کردن و بهداشت دهان و دندان به حفظ لبخند شما کمک خواهد کرد. اکنون که شما برای داشتن یک لبخند زیباتر سرمایه گذاری کرده اید، شاید لازم باشد مراقبت کامل تری از مشکلات دندان هایتان داشته باشید.

پیوند پودر استخوان چگونه انجام می‌شود


پک بلیچینگ دندان شامل چه اقلامی است؟

قبل از هر چیز باید بگوییم که دو روش عمده برای بلیچینگ دندان‌ها وجود دارد، روش بلیچینگ در مطب که تمامی کارهای لازم در مطب و توسط دندان پزشک انجام می‌شود و نیز بلیچینگ خانگی. که همان طور که از اسم آن مشخص است، می‌توان با تهیه مواد لازم برای بلیچینگ، این کار را در منزل و طبق دستورالعمل دندان پزشک انجام داد

تاثیر استفاده از کیت بلیچینگ خانگی

آشنایی با لوازم کیت بلیچینگ خانگی

همان طور که قبلاً گفتیم، محتویات کیت‌های بلیچینگ معمولاً به برند تولید کننده آن‌ها بستگی دارد. ممکن است کیت‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند. اما اغلب کیت‌های بلیچینگ دندان خانگی، شامل اقلامی مانند ژل‌های روشن کننده دندان (که معمولا برای ۶ تا ۹ مرتبه قابل استفاده هستند)، سرنگ مخصوص، قالب‌های انجام بلیچینگ دندان و دفترچه راهنمای استفاده از کیت بلیچینگ هستند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که در اغلب موارد بیمار ابتدا به مطب دندان پزشکی مراجعه می‌کند، از دندان‌های او قالب گیری می‌شود و به کمک این قالب‌ها تری‌های مخصوص بلیچینگ تولید می‌شوند. نکته دیگر اینکه بهتر است افرادی که می‌خواهند بلیچینگ در منزل انجام دهند، از دستورالعمل‌های دندان پزشک خود استفاده کنند تا کار با حداکثر دقت انجام شود.


میزان موفقیت کاشت دندان چقدر است؟


ژل بلیچینگ چه کاری انجام می‌دهد؟

ژل سفید کننده کیت بلیچینگ خانگی در آزمایشگاه‌های تخصصی و به منظور سفید کردن مینای دندان ساخته می‌شود. برندهای مختلفی نیز اقدام به تولید این ژل کرده‌اند که با توجه به ترکیبات شیمیایی متفاوت می تواند اثربخشی متفاوتی نیز داشته باشد. برای نگهداری این ژل می‌توانید آن را به مدت یک سال در یخچال نگهداری کرده و آن را مورد استفاده قرار دهید.

سفید کردن دندان‌ها

ترکیب اصلی تشکیل دهنده ژل بلیچینگ، پراکسید هیدروژن بوده که می‌تواند به داخل مینای دندان نفوذ کند. با موادی که در آن رسوب کرده‌اند و همچنین باعث تیره، کدر و یا زرد بودن آن شده اند، واکنش داده و در نهایت سبب سفیدی مینای دندان شوند. در برخی از موارد نیز ممکن است ژل بلیچینگ از پراکسید کاربامید تشکیل شده باشد، البته باید متذکر شد که این ترکیب بیشتر در مطب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماندگاری بلیچینگ به چه چیزهایی بستگی دارد؟

ماندگاری سفید کردن دندان با استفاده از ژل بلیچینگ بسته به نوع روش متغیر است، ممکن است این سفیدی از حدود دو ماه تا 7 سال برایتان ماندگاری داشته باشد، اگر در خانه و بدون رعایت رژیم غذایی از آن استفاده کنید، نهایتا دو ماه دندان های شما سفید می ماند اما اگر از ژل بلیچینگ در سفید کردن با لیزر و در مطب انجام گیرد و پس از آن رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، می توانید تا 7 سال از سفید ماندن دندان های خود لذت ببرید.

پک سفید کننده

هر بسته ژل بلیچینگ خریداری شده دارای سرنگ حاوی ژل سفید کننده، سرنگ حاوی فعال کننده ی ژل، سرنگ حاوی مواد محافظت کننده از لثه، سرنگ حاوی کاهش حساسیت، تیپ اپلیکاتور، تیپ اپلیکاتور برسی و راهنمای استفاده از آن می باشد. توجه داشته باشید که برخی از بسته ها دارای قالب دندانی معمولی برای استفاده نیز می باشند، برخی از افراد ترجیح می دهند که قالب از پیش ساخته شده استفاده کنند، اما برخی دیگر نزد دندانپزشک رفته تا قالب مخصوص را برایشان بسازد که قطعا قالب ساخته شده توسط دندانپزشک کارایی بیشتری را برای فرد دارد.


عصب کشی دندان چگونه انجام می‌شود؟


نکات قابل توجه هنگام استفاده از کیت بلیچینگ خانگی

 • اگر در بخشی از قالب پلاستیکی (تری) مخصوص خود، رنگ تیره مشاهده کردید، نرمال است. علت آن اکسیداسیون سطح آمالگام دندان‌های پرشده است.
 • سطوح دندان‌های نزدیک به لثه دیرتر از سطوح جونده یا لبه دندان‌ها سفید خواهد شد.
 • حساس‌شدن دندان‌ها به سرما، امری طبیعی است. برای برطرف کردن حساسیت و تاخیر در برگشت رنگ از خمیرهای ضدحساسیت (Tooth Mousse) استفاده کنید.
 • ممکن است بدون مشخص‌شدن ناحیه‌ای خاص، دندان‌ها، لثه، زبان، لب یا گلو حساس شود. این حساسیت معمولا با قطع یک تا سه‌روزه استفاده از ژل سفید‌کننده دندان قطع می‌شود.

معرفی انواع ارتودنسی


سوالات متداول

آیا بلیچینگ در خانه ایمن است؟

بسیاری از کیت های سفید کننده دندان از یک ماده سفید کننده مانند پراکسید استفاده می کنند. غلظت مواد بلیچینگ در خانه کمتر از بلیچینگ در مطب دندانپزشکی می باشد و هیچ خطری شما را تحدید نمی کند ، ضمن اینکه این روش مناسب افرادی است که دندان های حساسی دارند.

کدام روش بلیچینگ ماندگاری بیشتری دارد؟

در روش بلیچینگ در خانه ماندگاری سفید کردن دندان ها از روش بلیچینگ در مطب بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید