بررسی کاربردها و مقایسه گیتس دریل و پیزو ریمر

عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان علاوه بر دانش و تجربه‌ی کافی، نیازمند ابزارهایی به روز و پیشرفته است. یکی از پرکاربردترین ابزارهای دندانپزشکی اندو، گیتس دریل و پیزو ریمر می‌باشد. این دو ابزار به عنوان برش دهنده و تراش دهنده استفاده می‌شوند. در ادامه با این ابزارها بیشتر آشنا خواهیم شد و موارد استفاده‌ی هر کدام را بررسی خواهیم کرد.


فهرست مطالب


مقدمه‌ای درباره درمان ریشه دندان (استفاده از گیتس دریل و پیزو ریمر)

اندودانتیکس یا درمان ریشه دندان پروسه درمانی است که، به منظور برطرف نمودن التهاب و فشار درون پالپ دندان مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که پوسیدگی از سطح دندان عبور کرده و به کانال دندان می رسد. موجب می شود تا میکروب ها به پالپ یا همان عصب دندان دسترسی پیدا کنند و منجر به التهاب آن شوند. در این زمان فرد بیمار، دردهای شدید دندانی را تجربه خواهد نمود.

در این مواقع دندان پزشک برای برطرف نمودن التهاب و درد دندان از اندودانتیکس یا عصب کشی دندان استفاده می نماید. که طی آن قسمت های پوسیده دندان برداشته می شود و دندان پزشک به کانال ریشه دندان دسترسی پیدا می کند. سپس با استفاده نمودن از ابزارهای مخصوص میکروب های موجود در ریشه را از بین برده و با سوراخ نمودن پالپ، فشار و التهاب موجود در پالپ را از بین می برد و منجر به کاهش درد می شود.

درمان ریشه دندان

پالپ دندان شامل عصب ها، بافت ها و ریشه دندان می باشد. به همین دلیل است که استفاده نمودن از این روش درمانی می تواند طول عمر دندان را چندین سال افزایش دهد. به طور کلی در این پروسه درمانی از ابزار اندو به منظور برطرف نمودن التهابات و از مواد اندو به منظور تکمیل درمان و افزایش طول عمر دندان آسیب دیده استفاده می شود. زیرا هدف اصلی از اجرای این روش درمانی حفظ دندان به جای کشیدن آن است.

در بسیاری از مواقع پس از درمان ریشه دندان از روکش های دندانی استفاده می شود. که موجب می شود تا دندان درمان شده سال های بیشتری عمر کند.


مقایسه و بررسی انواع دستکش دندانپزشکی


گیتس دریل دندانپزشکی

گیتس یک وسیله دندانپزشکی است که برای انجام عمل اندو لازم است. در دندانپزشکی هنگام انجام عمل عصب کشی دندان، برای باز کردن کانال های ریشه دندان (گشاد کردن کانال) و شکل دهی کانال از گیتس استفاده می شود. طراحی آنها به گونه ایست که در صورت شکسته شدن از قسمت بالایی شکسته می شوند و مشکل آفرین نیستند. در واقع گیتس وظیفه دارد که حالت گشادی در کانال ریشه دندان ایجاد کند تا دندانپزشک بتواند به راحتی از وسایل دیگر برای انجام عمل عصب کشی دندان در کانال دندان استفاده کند. علاوه بر تیزی که دارد سرعتی معادل 1200-800 دور در دقیقه نیز دارا می باشد که لازم است هنگام کار با این وسیله دقت کافی اعمال شود.

کاربرد گیتس در دندانپزشکی

 • باز کردن دهانه کانال ریشه دندان
 • شکل دادن به کانال ریشه دندان
 • شکل دادن به قسمت میانی ریشه دندان و همچنین عاج دندان

در هنگام استفاده از گیتس در دندانپزشکی طریقه استریل کردن آن بسیار مهم است، با توجه به جنس با کیفیت گیتس به راحتی می توانید آن را استریل کرده و چند بار از آن استفاده کنید. راه های زیادی برای استریل کردن گیتس وجود دارد که از جمله آن ها:

 • استفاده کردن از اتوکلاو (استریل کردن مرطوب)
 • استفاده از گندزداهای لیزری مانند دی اکسید کربن
 • استفاده از محلول های گندزدایی از جمله گلوتارآلدئید
 • استفاده از استریل خشک
 • استفاده از اسپری دکونکس

گیتس که در دندانپزشکی ها استفاده می شود باید دارای کیفیت مناسب باشد تا بتوان به مدت لازم از آن استفاده کرد و در طول اصلاح دندان مشکلی پیش نیاید. پس باید توجه داشته باشید که محصول گیتس را از تجهیزات دندانپزشکی معتبر خریداری کنید.

فایل گیتس دریل

قیمت گیتس مانی

از گیتس دریل برای تراش دادن خود دندان و نیز قسمت های سخت آن نظیر عاج دندان به کار می رود. این فایل ها ی دندانپزشکی از جنس استیل ضد زنگ می باشند و در برابر شکستگی بسیار مقاوم هستند. کانال را به صورت قیفی شکل باز می کند.

نکات استفاده از gates Glidden

 1. اناتومی خروج کانال
 2. به زاویه ورود فایل گیتس به دندان توجه نمایید.
 3. فایل گیت را چگونه و با چه حالتی خارج کنیم.

Gates ابزار دریلی دندانپزشکی که از آنها برای تراش دادن دندان و باز کردن کانال ریشه استفاده می شود. از گیتس برای تراش دادن دندان و قسمت های سخت دندان نظیر عاج به کار می رود. این فرزها از جنس استیل ضد زنگ می باشند و در برابر شکستگی بسیار مقاوم هستند گیتس گلیدن نوک غیر برنده و سر بیضی شکل دارد و کانال دندان را به صورت قیفی شکل باز می کند.

فرزهای بیضی شکل با شنک باریک و دارای زائده ی جهت اتصال به هند پیس می باشند. این فرزها جهت باز کردن مدخل کانال مورد استفاده قرار می گیرند. هم چنین با حذف برجستگی عاجی دسترسی در امتداد خط مستقیم را فراهم می نمایند و به سرعت 3/1 تاجی و میانی کانال را گشاد و مخروطی شکل می کنند .

یک نقطه ضعیف مستعد شکستن در قسمت بالای گردن این دریل ها طراحی شده است. این طرح موجب سهولت در خارج نمودن وسیله کسته شده از داخل کانال می شود .شکستگی در سر برنده آن کانال را مسدود می نماید . نقطه قابل ذکر این است که این دریل ها باید بطور مداوم بچرخند و در صورت توقف چرخش ممکن است سر وسیله داخل کانال قفل شود با به علت پیجش بیش از حد دچار شکستگی شود.

موارد استفاده از فرز گیتس دریل

متخصصان اندودنتیست و دندان پزشکان از فایل گیتس برای باز کردن دیواره کانال ریشه و آماده سازی قسمت انتهایی کانال استفاده می کردند .آماده سازی کانال به دو صورت می باشد:

 • آماده سازی از ناحیه اپیکال شروع شده و به ناحیه کرونال ختم می شود.
 • از ناحیه کرونال شروع شده و به ناحیه اپیکال می رسد.

بهتر است برای آماده سازی کانال ابتدا ناحیه کرونال را آماده شود. مزیت این روش آن است که حجم زیادی از بافت پالپی و بافت نکروتیک موجود در ناحیه کرونال قبل از رفتن به ناحیه اپیکال از بین بروند بنابراین بافت نکروتیک و دبری ها به ناحیه اپیکال وارد نخواهد شد. برای این کار وسایل مختلفی وجود دارد که یکی از ان ها گیتس گلیدن ها هستند.


بررسی انواع ترالی بیمارستانی و دندانپزشکی


پیزو ریمر دندانپزشکی

یکی دیگر از وسیله هایی که در عصب کشی دندان مورد نیاز می باشد پیزو است. پیزو در درمان ریشه برای بزرگ کردن قسمت گردنی کانال دندان، آماده کردن قسمت ابتدایی کانال دندان و همچنین حذف کردن گوتا پرکا که قبلا استفاده شده است، به کار می رود. پیزو طوری طراحی شده است که بتواند برش های خطی باز در کانال ریشه ایجاد و فضای کانال را باز کند. پیزو دارای پهنای مناسبی برای ایجاد یک طراحی ایده آل در کانال می باشد. پیزو ها دارای 32 میلیمتر طول هستند که استاندارد طول آن هاست و کیفیت مناسبی دارند.

پیزو ریمر

مشخصات و اطلاعات پیزو ریمر

پیزو ریمر یکی از ابزارهای مورد استفاده در عصب کشی دندان است. عصب کشی دندان یکی از پروسه های دندان پزشکی است. که به منظور از بین بردن پالپ دندان و بافت های نرم داخل دندان مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که معمولا افراد هنگام درد برای عصب کشی به دندان پزشکی مراجعه می نمایند. دندان پزشک برای کنترل درد پالپ در طول درمان از بی حسی های موضعی استفاده می نماید.

البته توجه داشته باشید که در صورت عفونت و التهاب شدید دندان پوسیده، ممکن است با وجود تزریق بی حسی، باز هم فرد در طول درمان، درد محسوسی را تجربه نماید. پیزو ریمر یکی از ابزارهای مورد استفاده در عصب کشی دندان است. که به منظور تراش دادن دندان مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا استفاده نمودن از این ابزار در طول درمان دردی را متوجه بیمار نمی کند. اما در صورتی که دندان ملتهب شده باشد، ممکن است با قرار گیری ابزار روی دندان، فرد درد خفیفی را متوجه شود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با پیزو ریمر و کاربرد آن در درمان ریشه دندان، به طور کامل آشنا کنیم.

مزایای استفاده از پیزو ریمر نسبت به گیتس دریل

 • برش هایی میکرونی ایجاد میکند و کمترین آسیب به بافت های کنار دندان وارد می کند.
 • پیزو نیاز به فشار دست کمتری دارد در نتیجه سبب می شود دندانپزشک کنترل بهتری بر روی شرایط داشته باشد.
 • بر خلاف فرزها، دستگاه پیزو اجازه نمیدهد ناحیه ی مورد نظر گرم شود زیرا دارای آبرسانی هوشمند می باشد. (گرم شدن قسمت مورد نظر دندان میتوانند سبب مردن بافت های زنده ی اطراف شود که زمینه ایجاد عفونت، افزایش درد و تورم را فراهم می آورد)
 • piezo به علت ایجاد برش های میکرونی سبب کاهش خون ریزی در حین کار میشود که باعث میشود ناحیه تمیز مانده و جراح دید بهتر و سلطه ی کاملی به شرایط داشته باشد.
 • تورم بعد از جراحی دندان بسیار کمتر خواهد بود.
 • ایمپلنت دندان با پیزو: باعث جوش خوردن ایمپلنت و استخوان با سرعت بیشتر وکیفیت بهتر می شود.
 • ترمیم بافت آسیب دیده با سرعت بیشتری صورت میگیرد.

کاربردهای آرسی پرپ در دندانپزشکی


پیزو ریمر مانی

پیزو ریمر نوعی ابزار اندو است، که به منظور تراش دادن عاج دندان و قسمت های سخت دندانی مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت مانی Mani تولید کننده پیزو ریمر می باشد که، آن را از جنس استیل ضد زنگ ساخته است. به همین دلیل است که Peeso reamer از مقاومت بسیار مناسبی در برابر شکستگی برخوردار است.

قیمت پیزو ریمر مانی

پیزو ریمر تولید شده توسط شرکت مانی یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین تجهیزات مورد استفاده در دندان پزشکی است. زیرا این ابزار اندو از بالاترین کیفیت و با پیروی از متد روز دنیا طراحی و تولید شده است. پیزو ریمر برای اولین بار در سال 2001 طراحی و تولید شد. که با توجه دقت بسیار بالای آن و سازگاری آن با بافت های انسانی، عوارض جانبی را به شدت کاهش داد. به همین دلیل استفاده از آن در درمان دندان با استقبال بی نظیری روبرو شد.

قبل از اینکه از پیزو ریمر برای تراش دادن دندان استفاده نمایند، از موتورهای چرخنده کمک می گرفتند. این موتورها با استفاده از دریل استخوان ها را کنار می زدند تا دندان پزشک بتواند دندان را درمان نماید. اما استفاده نمودن از این موتورهای چرخنده موجب آسیب های جدی و دردناک به دندان و استخوان فک می شد. از طرفی نمی توانستند تضمین دهند که درمان دوام زیادی داشته باشد.

اما با توجه به اینکه امروزه از برش های میکرونی پیزو ریمر استفاده می شود، نیازی به استفاده از دریل ها نیست. برش های میکرونی این ابزار کمک می نماید تا دندان ها و بافت های اطراف آن دچار آسیب دیدگی بسیار کمتری شوند. از طرفی هنگام استفاده از پیزو ریمر نیازی نیست تا پزشک برای تراش دادن بافت های سخت دندان، دست خود را فشار دهد. بنابراین درمان با بازدهی و دقت بیشتری انجام خواهد شد.

تفاوت گیتس دریل و پیزو ریمر

 • پیزو ریمر یکی از برترین تجهیزات دندان پزشکی ساخت شرکت مانی در کشور ژاپن است.
 • فایل های پیزو معمولا به صورت خطی کانال دندان را باز می کنند، زیرا درون کانال دندان فرو می روند.
 • این فایل ها دارای سیستم آب رسان هوشمند می باشند. که از گرم شدن ناحیه تحت درمان دندان پیشگیری می نماید.
 • با توجه به آسیب پذیر بودن بافت های دندان، فایل های پیزو ریمر می توانند هنگام تراش دادن آسیب کمتری به دندان وارد نمایند.
 • مدت زمان استفاده از این ابزار و ترمیم دندان آسیب دیده با استفاده از فایل های پیزو بسیار کوتاه است.
 • استفاده از این فایل ها به دندان پزشک دید دقیق تر و عمیق تری از پالپ و کانال دندان می دهد.
 • از آنجایی که این فایل ها به عروق خونی موجود در دندان آسیبی وارد نمی کند، از خونریزی دندان در طول درمان نیز پیشگیری می نماید.
مقایسه پیزو ریمر و گیتس دریل
 • جنس فایل پیزو ریمر از استیل ضد زنگ است، به همین دلیل از مقاومت بسیار بالایی در برابر شکستگی برخوردار است.
 • سر این فایل ها بسیار تیز است، به همین دلیل برای استفاده از آن ها نیازی به اعمال فشار زیاد دست نیست. همچنین هنگام تراش دادن بافت های آسیب دیده دندان، از تراش خوردن بافت های سالم دندان جلوگیری می شود.
 • سایز این ابزارهای اندو 1 تا 6 و آسورت آن 1/6 می باشد.
 • طول این فایل ها 32 میلی متر است.
 • بسته بندی این ابزار به صورت 6 عددی می باشد.
 • نوع این فایل ها روتاری می باشد.
 • و سرعت چرخش آن ها 1200 دور در دقیقه می باشد.

بررسی انواع فرز دندانپزشکی


اگر قصد خرید پیزو ریمر یا گیتس دریل دندانپزشکی دارید، می‌توانید با کلیک بر روی قسمت رنگی وارد فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی پیشرودنت شوید.

سخن پایانی

در آماده سازی کانالهای دندانی استفاده از وسایل چرخشی به مانند گیتس و پیزو ریمر میتواند کمک موثری در ایجاد یک درمان ایده آل را داشته باشد و طرز استفاده صحیح از این وسایل امری بسیار مهم در جلو گیری از ایجاد خطاها را دارد که در این کلیپ پرزنت خواهیم کرد:

گیتس و پیزو ریمر از ابرازهای دریلی دندانپزشکی هستند که از آنها برای تراش دادن دندان و باز کردن کانال ریشه استفاده می شود.

 1. از گیتس برای تراش دادن خود دندان و نیز قسمت های سخت آن نظیر عاج دندان به کار می رود.
 2. این فایل ها از جنس استیل ضد زنگ می باشند و در برابر شکستگی بسیار مقاوم هستند.
 3. گیتس کانال را به صورت قیفی شکل باز می کند.
 4. از پیزو برای تراش دادن دندان و قسمت های سخت آن نظیر عاج دندان به کار می رود.
 5. این فایل ها از جنس استیل ضد زنگ می باشند و در برابر شکستگی بسیار مقاوم هستند.
 6. سر فایل پیزو بیشتر در کانال ریشه فرو می رود و کانال را به صورت خطی شکل باز می کند.

سوالات متداول

مزایای استفاده از پیزو ریمر چیست؟

برش هایی میکرونی ایجاد میکند و کمترین آسیب به بافت های کنار دندان وارد می کند. پیزو نیاز به فشار دست کمتری دارد در نتیجه سبب می شود دندانپزشک کنترل بهتری بر روی شرایط داشته باشد.

گیتس دریل در دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

١. باز کردن دهانه کانال ریشه دندان. ٢. شکل دادن به کانال ریشه دندان. ٣.شکل دادن به قسمت میانی ریشه دندان و همچنین عاج دندان

دیدگاهتان را بنویسید