ده ابزار ضروری برای تاسیس و تجهیز مطب دندانپزشکی + مشاوره تلفنی رایگان

امروزه با توجه به تنوع تجهیزات، چه از نظر کیفیت و چه از جهت قیمت گزینه‌های زیادی برای انتخاب وسایل و تجهیزات مطب وجود دارد که دندان پزشکان و به خصوص دانشجویان تازه فارغ التحصیل را برای گزینش و خرید دچار سردرگمی و مشکل میکند. به همین جهت در راستای یاری رساندن و راهنمایی دوستان دندانپزشک سایت تجهیزات دندانپزشکی پیشرودنت می‌کوشد با توجه به تجربه چندین ساله در امر تجهیز مطب راهنمایی و مشورت کاربردی در این زمینه بپردازد.راهنمای خرید یونیت برای مطب دندان پزشکی

یونیت مستقیما از اصلی‌ترین و پرکاربردترین وسیله دندانپزشکان است، به همین دلیل انتخاب به یونیت برای دندانپزشکان بسیار مهم است. مهمترین خصیصه یونیت ارگونومی آن است. زیرا یونیتی با ارگونومی نامناسب علاوه بر ناراحتی مریض در کوتاه مدت تاثیر بسیار مخرب و ناگواری بر ستون فقرات دندانپزشک در دراز مدت ایجاد می‌کند.

دیگر خصیصه‌های مهم یونیت زیبایی، آپشنال بودن و قیمت آن است. امروز به دلیل رقابتی که در بین شرکت‌های تولیدکننده وجود دارد. اکثر برندها تولیداتی بسیار زیبا و چشم نوازی دارند، که در این زمینه انتخاب سلیقه ای می‌باشد. با این وجود از میان برندهایی که در ایران وجود دارند اعم از تولیدات ایران و خارجی چند برند متعدد با استقبال مواجه شده‌اند.

یونیت دندانپزشکی

از مهمترین ویژگی‌های یونیت‌ها داشتن آپشن‌های کاربردی و مفید است. گاهی نکات ریز و آپشن‌هایی مفید و کاربردی کار یونیت را بسیار راحت و ساده کرده است. دقت و شناخت یونیت‌ها می‌تواند منجر به خرید بسیار خوب و با قیمتی بسیار مناسب نسبت به یونیت های گرانتر و بی امکانات تر شود. این نکته بسیار حائز اهمیت است که گاهی آپشن موجود در یک یونیت هزینه خرید آن را بالا می برد. ولی در عمل آن آبشن نه تنها امتیازی محسوب نمی شود بلکه یک نکته منفی و پوئن منفی محاسبه می‌شود.


بهترین مواد ضدعفونی کانال ریشه دندان


نکات تکمیلی درباره تجهیز مطب دندانپزشکی

به عنوان مثال در بعضی از یونیت‌های ساخت ایران جرمگیر داخلی یونیتی (اینترنال) تعبیه شده است. با وجود صرف هزینه اضافی گاها به دلیل استفاده از برندهای نامناسب پیزو و نیاز به تعمیر خود این آپشن به یک مشکل تبدیل می‌شود. زیرا برای تعمیر جرمگیر باید تابلت یونیت باز شده و کلا یونیت از مدار خارج می شود. حال آنکه برای تعمیر جرمگیرهای اکسترنال هیچ مشکل و خلل بر سر کار یونیت ایجاد نمی‌شود.

البته جرمگیر اینترنال در برندهای معتبر معمولا این مشکل را ندارند. ولی با این وجود چون در دراز مدت این ریسک وجود دارد که جرم گیر اینترنال دچار مشکل شود. نیاز به تعمیر امر اجتناب ناپذیر است. در خرید یونیت جرمگیر، اینترنال به عنوان یک آپشن پیشنهاد نمی‌شود. در مبحث آپشن‌ها مطالب بیشتر قابل ارائه می‌باشد که در ادامه و در مقایسه یونیت‌ها شرح داده می‌شود.


راهنمای استفاده از کیت بلیچینگ خانگی


قیمت تجهیزات بسیار مهم است

یکی از مهمترین شاخصه‌های جهت انتخاب است. در تقسیم بندی یونیت‌ها بر اساس قیمت چند آیتم مهم وجود دارد. گاها بعضی نکات از دید دندانپزشکان پنهان می‌ماند. اولین نکته ایرانی و خارجی بودن یونیت است که بر قیمت یونیت اثر گذار است.

باتوجه به وارداتی بودن یونیت‌های خارجی تغییر قیمت ارز و همچنین میزان گمرک شده بر واردات یونیت بر قیمت تمام شده تاثیر بسزایی می‌گذارد. معمولا در قیمت‌گذاری رتبه ‌بندی یونیت‌ها دو دسته بندی عمده و چند شاخص کم اهمیت تر در نظر گرفته می‌شود. عمدتا یونیت‌های خارجی به دو دسته یونیت‌های چینی و اروپایی تقسیم می‌شوند.

تجهیز مطب دندانپزشکی

یونیت‌های چینی به لحاظ کیفیت نسبت به یونیت های اروپایی کیفیت پایین‌تر و البته قیمت پایین تری هم دارند. ولی در چند سال اخیر به دلیل افزایش قیمت دلار و قیمت تمام شده. یونیت‌های ایرانی و عموما بی کیفیتی آنها نسبت به قیمت آنها یونیت‌های و چینی در ایران به یکی از پرفروش‌ترین یونیت‌های بازار تبدیل شده‌اند.

یونیت‌های اروپایی که عمدتا ساخت کشورهای آلمان و ایتالیایی هستند. از معتبرترین برندهای دنیا (Ritter , Castellan) به شمار می‌روند که به داخل کشور هم وارد می شود. معمولا بسیار گران قیمت بود و هر دندانپزشکی قدرت خرید آنها را ندارد.

البته می‌توان به جای خرید تجهیزات تازه اقدام به خرید تجهیزات دست دوم دندانپزشكی کرد. این کار باعث می‌شود شما محصولی باکیفیت اما با قیمتی پایین‌تر خریداری نمایید.


نکات ضروری درباره نگهداری از توربین دندانپزشکی


بهترین صندلی برای تجهیز مطب دندانپزشکی

یکی از مهمترین قسمت ‌های یونیت صندلی آن می باشد. حالت صندلی علاوه بر راحتی مریض از جهت پوزیشن دهی به مریض و حالت قرار گرفتن او و زاویه سر و دهن مریض برای پزشکان بسیار حائز اهمیت است علی الخصوص در پوزیشن سوپاین بسیار مهم است که شکل و زاویه و طراحی صندلی به چه نحوی باشد.

زیرا زاویه نامناسب سر و دهن مریض در دراز مدت فشار زیادی به گردن و ستون فقرات دندانپزشک وارد میکند، ارگونومی یونیت های ایتالیایی و آلمانی و سپس چینی مناسبترین و استاندارد ترین پوزیشن دهی های ممکن را دارند علاوه بر ارگونومی و پوزیشن دهی روکش صندلی و راحتی مبلمان آن برای راحتی مریض در درجه بعدی اهمیت قرار دارد.

نکته بسیار مهم:

بعضی از برندها پس از چرم کشی صندلی و پشتی یونیت بر روی چرم یک لایه سلفون می‌کشند که کار بسیار درست محافه کارانه ای است.

زیرا در حین کار در مطب احتمال زیاد دارد که بسیاری از مواد دندانپزشکی روی چرم ریخته و بلکه غیر قابل پاک شدنی ایجاد نمایند موادی از جمله سدیم، کلروفرم و . . . به هیچ عنوان پاک نمیشوند، پیشنهاد می شود در موقع خرید از شرکت فروشنده بخواهید صندلی و پشتی را برای شما سلفون کشی نمایند.


عمل پیوند پودر استخوان چیست؟


قابلیت‌های مورد نیاز یونیت

تابلت یونیت یا همان قسمت که شلنگ های توربین و آنگل و پوار بر روی آن قرار دارد قسمت بسیار مهم دیگری نیز می‌باشد، تابلت یا دسکتاپ یونیت به دو صورت ساخته می‌شود:

به صورت شلنگ از بالا و یا شلنگ از پایین، شلنگ از پایین فاقد بازو بوده و اتچمنتها بر روی ۱ گامیت قرار می گیرند ولی تابلت شلنگ از بالا به نحوی است که شلنگ ها به وسیله بازوهای مهار شده و به وسیله دندانپزشک کشیده می‌شود، وضعیت تابلت شلنگ از پایین در دسترس بودن اینترونت ها بوده و اینکه هیچ مشکل کششی هنگام کار با آن ها بر روی دست دندانپزشک ایجاد نمی‌شود ولی یک نکته منفی در آنها وجود دارد و آن این که ممکن است، هنگام کار اینترونت از دست دندانپزشک افتاده و دچار مشکل شود زیرا هیچ نگهدارنده ای وجود ندارد، اما در تابلت های شلنگ از بالا احتمال افتادن اینترونت تقریباً صفر می باشد زیرا از بالا به وسیله بازوها مهار شده است.

یونیت دندان پزشکی برای تجهیز مطب

تابلت ها به صورت ۳ و ۴ و ۵ شلنگ وجود دارند که یک شلنگ برای پوار آب و هوا و تعبیه برای اتصال توربین و اپراتور مورد استفاده قرار می‌گیرد در بعضی از یونیت ها به صورت آپشنال جرم گیر داخل یونیتی قرار می‌گیرد شلنگ ها به صورت ۲ سوراخ یا ۴ سوراخ وجود دارند که بنا به وجود آنها از اینترونت ۲ یا ۴ سوراخ باید استفاده کرد.

در بسیاری از یونیت ها یک تابلت فرس یا منشی در سمت مقابل تابلت اصلی وجود دارد که کنترل بعضی از کارکردهای یونیت از جمله پوزیشن دهی های صندلی لیوان پرکن کراشوار چراغ و . . .بر روی آن در اختیار دستیار دندانپزشک هم هست، که در صورت نیاز مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر آن ساکشن آبی و ساکشن هوایی و یک پروار آب و هوا هم وجود دارد و در بعضی از یونیت ها نیز به صورت آپشنال یک دستگاه لایت کیور اینترنال هم تعبیه شده است.


میزان موفقیت کاشت دندان چقدر است


نقش چراغ در تجهیز مطب دندانپزشکی

چراغ یونیت از قسمت‌های مهم آن به شمار می‌رود در یونیت های قدیمی از چراغ های هالوژنی استفاده می‌شد که هم نور ضعیفی داشتند و هم گرمای زیادی ایجاد می کردند، امروزه از چراغ هایی با نور ال ای دی استفاده می‌شود که در بعضی از برندها از ترکیب نور سفید و زرد بهره گرفته می‌شود چراغ های ال ای دی به دلیل تابش های فرابنفشی که ایجاد می‌کند در هنگام ترمیم کامپوزیت باید با حساسیت و کنترل بیشتری مورد استفاده قرار گیرند ولی در کل یونیتی با چراغ پر نور تر و قوی تر کار درمان را قطعاً با موفقیت بیشتری همراه خواهد کرد.


معرفی انواع ارتودنسی


تجهیز مطب دندانپزشکی با کراشوار و لیوان پرکن

از دیگر اجزای یونیت کاسه کراشوار ( spittoon ) و لیوان پرکن می باشد که برای راحتی مریض اهمیت دارد، معمولا تامین آب یونیت از یونیت های جدید به دو صورت انجام میپذیرد. اول از آب شهر و دوم از مخزن آب اضطراری که در یک یا دو ظرف یک لیتری تعبیه شده و برای مواقع ضروری و قطعی آب مورد استفاده قرار میگیرد.

در یونیت هایی که پیزون اینترنال دارند می توان از مواد مخصوص مورد نیاز جهت درمان پریو و در این مخازن استفاده کرد که یک نکته مهم و البته ابتکاری جهت استفاده از پیزون و درمان های پریو می باشد، در غیر این صورت لازم و ضروری است که مخزن دار جهت این کار تلمبه شود که به خودی خود یک هزینه اضافی محسوب می شود. از نکات قابل توجه دیگر، متحرک بودن کاسه کراشوار می باشد که برای مواقعی که نیاز هست که دکتر به سمت دیگر مریض رفته و در روند درمان تحرکی داشته باشد، چرخش کاسه کراشوار یک امر لازم و ضروری است.


عصب کشی دندان چگونه انجام می‌شود


لیوان پرکن

توسط یک دکمه فعال شده و به آب شهری وصل می باشد، در بعضی از یونیت ها، آب لیوان پرکن قبل از تخلیه از یک مخزن آب گرمکن عبور می کند تا در مواقع سرد، فصل سرما آب سرد لوله کشی بیمار را اذیت نکند.

با شناخت کلی از یونیت و ساختار آن پیدا کردیم. اکنون به معرفی یونیت های موجود در بازار های ایران می پردازیم و تا حد توان به مقایسه خواهیم پرداخت. برای معرفی یونیت ها جهت خرید چند سوال رایج و تعیین کننده را باید جواب داد تا امکان راهنمایی و نتیجه درست وجود داشته باشد.

اولین معیار مقایسه “قیمت” می باشد. می توان قیمت ها را در سه رنج حدودی زیر صد میلیون، بالای صد میلیون و یونیت های لوکس تقسیم بندی کرد.


لیست تجهیزات دندانپزشکی


یونیت‌های زیر صد میلیون برای تجهیز مطب دندانپزشکی

یونیت های ارزان قیمت بازار ایران که پرفروش ترین ها هم هستند از محدوده پنجاه میلیون شروع می شود که هم چینی و هم ایرانی را شامل می شود که به معرفی آنها می پردازیم و سعی می کنیم قیمت مدل های مختلف آنها را ذکر کنیم هرچند در زمان پس از نگارش این متن قطعا قیمت ها دچار و دستخوش تغییر خواهند بود ولی برای آشنایی کلی با یونیت ها و شناخت کلی از قیمت ها خالی از لطف نیست.

یونیت فارینو (پارس طب): یونیت پارس طب از جمله یونیت های ارزان قیمت بازار ایران می باشد که به مرور بر کیفیت و آپشن های آن افزوده شده و در حال حاضر با توجه به قیمت نسبتا پایین یکی از گزینه های موجود در بازار می باشد.

یونیت پارس طب مدل صدف SU شلنگ از بالا 56.900.000
یونیت پارس طب مدل فیدار FU شلنگ از بالا 69.900.000
یونیت پارس طب مدل صدف SD شلنگ از پایین 55.900.000


بررسی کاربردهای زینک اکساید اوژنول


یونیت ایلیا

برای تجهیز مطب دندانپزشکی یونیت ایلیا از جمله یونیت های تولید داخل می‌باشد. که با حداقل امکانات قیمت را به حداقل رسانده و تقریبا ارزان ترین یونیت تولید داخل می‌باشد. در دو مدل شلنگ از بالا و شلنگ از پایین موجود می‌باشد.

 • شلنگ از پایین
 • سیستم برقی با توان
 • موتور 24 وات
 • دارای مخزن آب اضطراری
 • دارای ساکشن آبی دارای ویورز
 • کاشه کراشوار سرامیکی با زاویه چرخش 90 درجه
 • قابل ارائه در دوازده رنگ با روکش چرم خارجی و … سرد
 • زیر سری قابل تنظیم برای اطفال

قیمت نقدی 47.900.000
قیمت اقساطی 51.900.000
شرایط پرداخت: 50% نقد الباقی 3 فقره چک


بررسی بهترین موتورهای ایمپلنت


یوینت شیک طب

یونیت شیک طب در دو مدل شلنگ از بالا و پایین ، از جمله یونیت های نسبتا با کیفیت و خوش طرح ساخت داخل می باشد که قیمت متوسطی هم دارد:

 • زیر سری سه شکن قابل تنظیم
 • 5 شلنگ بازویی
 • 2 زیر دستی
 • مجهز به آپشن الکترون و لایت کیور
 • شیر برقی ایتالیایی
 • چراغ سنسور دار
 • یک سال گارانتی
 • سینی ابزار و پوشش سیلیکونی
 • تنظیم جداگانه برای آب اسپری و کنترل سرعت هندسی
 • کلید کنترل در قسمت تابلت دندان پزشک و … دیجیتال
 • چراغ LED طرح فارو
 • پدال مولتی فانکشن
 • دارای آبگرم کن
 • کاسه کراشوار قابل چرخش
 • دارای ساکشن آبی و هوایی
 • دارای حافظه صندلی
 • مجهز به سیستم touch screen

شرایط پرداخت:

قیمت یونیت شیک طب مدل SC100 شلنگ از بالا 79.900.000
قیمت یونیت شیک طب مدل SC100 شلنگ از پایین 79.900.000


اپکس لوکیتور چه کاربردهایی دارد


یونیت زیگر مدل 71000

یونیت ۷۱۰۰۰ یکی از پرطرفدارترین یونیت صندلی های موجود در بازار تجهیزات دندانپزشکی ایران است. زیرا به نسبت قیمت از امکانات بسیار خوبی برخوردار می باشد و شرکت وارد کننده آن نیز خدمات پس از فروش خوبی را ارائه می دهد.

 • موتور ۲۴ ولت ۲۲ با قدرت ۸۰۰۰ نیوتن
 • جک گازی ۲۵۰۰ نیوتن
 • ۵ حافظه قابل تنظیم
 • دارای فوم سرد بدون تغییر
 • دارای قابلیت پایه نگهدارنده به همراه یک شلنگ چهار سوراخ و دو شلنگ دو سوراخ پوار و یک پرو ایننترنال
 • مگاتسکوپ
 • ترمز پنوماتیک بازوی تابلت
 • قابلیت ذخیره زمان لیوان پر کن کاسه کراشوار
 • چراغ سنسور دار
 • دارای ساکشن هوایی و آبی
 • پد قابل اتوکلاو سینی و تابلت
 • کاسه کراشوار سرایمیکی با قابلیت چرخش 90 درجه
 • دارای آبگرمکن
 • دارای مخزن آب اظطراری

شرایط پرداخت:

قیمت نقدی 87.900.000
قیمت اقساطی 92.900.000
4 چک + نقد 50%


اسید اچ چیست و چه کاربردی دارد


سخن پایانی

تجهیز مطب دندانپزشکی نیازمند ابزارها و امکانات فراوانی است. در این مطلب به صورت اختصار به بررسی چند وسیله‌ی ضروری پرداختیم. در این مطلب به صورت تخصصی به بررسی یونیت مناسب پرداخته‌ایم.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. اگر درباره محصولات سوالی دارید، می‌توانید در کامنت مطرح نمایید. در اسرع وقت توسط کارشناسان ما ماسخ داده خواهد شد.

سوالات متداول

یک یونیت مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

مهمترین خصیصه یونیت ارگونومی آن است. زیرا یونیتی با ارگونومی نامناسب علاوه بر ناراحتی مریض در کوتاه مدت تاثیر بسیار مخرب و ناگواری بر ستون فقرات دندانپزشک در دراز مدت ایجاد می‌کند. دیگر خصیصه‌های مهم یونیت زیبایی، آپشنال بودن و قیمت آن است. امروز به دلیل رقابتی که در بین شرکت‌های تولیدکننده وجود دارد. اکثر برندها تولیداتی بسیار زیبا و چشم نوازی دارند، که در این زمینه انتخاب سلیقه ای می‌باشد. با این وجود از میان برندهایی که در ایران وجود دارند اعم از تولیدات ایران و خارجی چند برند متعدد با استقبال مواجه شده‌اند.

چه نکاتی می‌تواند در انتخاب یک یونیت مناسب کمک کند؟

در بعضی از یونیت‌های ساخت ایران جرمگیر داخلی یونیتی (اینترنال) تعبیه شده است. با وجود صرف هزینه اضافی گاها به دلیل استفاده از برندهای نامناسب پیزو و نیاز به تعمیر خود این آپشن به یک مشکل تبدیل می‌شود. زیرا برای تعمیر جرمگیر باید تابلت یونیت باز شده و کلا یونیت از مدار خارج می شود. حال آنکه برای تعمیر جرمگیرهای اکسترنال هیچ مشکل و خلل بر سر کار یونیت ایجاد نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید