وارنیش فلوراید بهترین راه سفید کردن دندان

فلوراید یک ماده معدنی است که در طول سالیان متمادی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. دندان زمانی دچار پوسیدگی می‌شود که باکتری‌ها و شکر در دهان وجود داشته باشد. باکتری‌ها و شیرینی‌ها باعث ایجاد اسید در دهان می‌شوند. به لایه محافظ دندان که به آن مینا گفته می‌شود آسیب وارد می‌کند. این اسیدها باعث می‌شود که مواد معدنی از روی لایه مینای دندان برداشته شوند. فرانید انجام شده، مینرالیزه شدن وارنیش فلوراید نامیده می‌شود.

اگر این مشکلات تحت درمان قرار نگیرند ممکن است باعث ایجاد حفره روی دندان شده و موجب پوسیدگی دندان‌ها شوند. وارنیش فلوراید به تقویت فرایندی که به آن رمینرالیزه شدن گفته می‌شود در زمانی که مواد معدنی روی دندان کاهش می‌یابند. باعث تضعیف مینای دندان می‌شوند کمک می‌کند. این ماده باعث متوقف شدن فرایند تولید اسید شده و فرآیندهایی را که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند را متوقف می‌کند.


فهرست مطالب


انواع مختلف فلوراید درمانی

دندانپزشکان همچنین می‌توانند فلوراید را بصورت ژل، کف یا وارنیش مورد استفاده قرار دهند. این درمان‌ها حاوی مقادیر بسیار بیشتری از فلورایدی که در خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌هاوجود دارد، می‌باشند. وارنیش‌ها مستقیما روی دندان‌ها اجرا می‌شوند؛ کف‌ها نیز در داخل محافظ دهان قرار داده شده و به مدت یک تا ۴ دقیقه بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، ژل‌ها را نیز می‌توان مستقیماً بر روی دندان‌ها و یا از طریق محافظ دهان استفاده کرد.

ژل
دندانپزشک گارد یا محافظ دهان را با فلوراید طعم‌دار پر می‌کند. برای این که فلوراید به خوبی به دندان بچسبد، بیمار باید گارد را حدود نه دقیقه در دهان نگه دارد. سپس دندانپزشک گارد را برمی‌دارد و دهان را شستشو می‌دهد.

فوم
برخی دندانپزشکان از فوم فلوراید استفاده می‌کنند که مستقیما روی دندان زده می‌شود. بیمار باید تا سی دقیقه پس از درمان از خوردن، آشامیدن یا سیگار کشیدن خودداری کند.

سفیدکردن دندان‌ها

وارنیش فلوراید
وار فلوراید موضعی غلیظی است که معمولا حاوی سدیم فلوراید پنج درصد بر پایه رزینی یا سنتزی است. وارنیش فلوراید ژل طلایی رنگی است که روی سطح خشک دندان زده می‌شود. فلوراید غلظت بالایی از فلوراید را به دست می‌دهد و با تقویت دندان‌ها از پوسیدگی آنها جلوگیری می‌کند. اگر وارنیش فلوراید قبل از دو سالگی روی دندان زده شود، بهترین نتیجه را به دست می‌دهد.


کاربرد اتوکلاو دندانپزشکی


مزایای استفاده از وارنیش فلوراید چیست؟

فلوراید برای هر فردی در هر سنی مفید است. کودکانی که مقادیر مورد نیاز فلوراید به دندان‌های آنها رسیده است و دندان‌های دائمی آنها در حال رشد است، دندان‌هایی قوی‌تر و مقاوم نسبت به پوسیدگی خواهند داشت. بزرگسالانی که دندان‌های آنها مستعد پوسیدگی است نیز می‌توانند از مزایای استفاده از فلوراید بهره‌مند شوند.

فلوراید درمانی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مفید است زیرا از بروز پوسیدگی و بیماری‌ها و مشکلات دندانی پیشگیری می‌کند. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا در خلال جلسه مشاوره در مورد روش‌ها و تکنیک‌های مختلف با شما صحبت کرده و فرایند و اقدامات پس از درمان مناسب با وضعیت شما را توصیه و پیشنهاد خواهند کرد. شما باید در مورد بیماری‌های موجود مرتبط با دندان که ممکن است بر روند درمان تأثیر بگذارد به پزشک اطلاع دهید. برای دریافت مشاوره از متخصصین ما در کلینیک دندان‌پزشکی ویستا می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

مزایای استفاده از وارنیش فلوراید

 1. بیست تا شصت درصد باعث کاهش پوسیدگی می شود.
 2. کاربرد آن آسان است.
 3. روش راحت و قابل پذیرش بیماران است.
 4. در مجاورت رطوبت سخت می شود.
 5. در کودکان ناتوان ذهنی و جسمی روش خوبی است.
 6. روش ایمن و بی خطری است.

وارنیش فلوراید چه اثرات مثبتی دارد؟

فلوراید با جلوگیری از دمینرالیزاسیون روند پوسیدگی دندان را کند می‌کند. همچنین مینای دندان را در برابر حمله‌ی اسیدی (ناشی از باکتری‌های پلاک) مقاوم‌تر کرده و فرایند تجدید مواد معدنی را تسریع می‌بخشد (تجدید مواد معدنی دندان‌ها با یون‌های فلوراید که سطح دندان را قوی‌تر و غیر قابل حل در اسید می‌کند). فلوراید همچنین مانع متابولیسم باکتریایی (در غلظت‌های بالا) می‌گردد تا اسید کمتری تولید شود.


کاربردهای آبسلانگ دندانپزشکی


مراقبت پس از فلورایدتراپی

توصیه‌های زیر را پس از فلوراید درمانی رعایت کنید:

وارنیش فلوراید باید تا پایان روز و در طول شب روی دندان کودک باقی بماند تا بهترین نتیجه از درمان به دست آید.
کودک می‌تواند بلافاصله پس از اتمام درمان غذا بخورد. اما فقط باید غذاهای نرم و مایعات و خوراکی‌های سرد یا گرم میل کند، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های داغ باعث از بین رفتن نتیجه می‌شود.

حداقل به مدت 4 تا 6 ساعت از مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان خودداری کنید. اما از صبح روز بعد از فرزندتان بخواهید تا دست‌کم دو بار در روز، صبح‌ها و شب‌ها، دندان‌ها را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزند. از فرزندتان بخواهید تا پس از مسواک زدن دهان را بشوید و تف کند. مولفه‌های اصلی حفظ سلامت دهان و دندان را از یاد نبرید:

 • مراجعه منظم به دندانپزشک اطفال
 • فلوراید درمانی مرتب و استفاده از دهانشویه یا خمیردندان فلورایددار
 • مسواک زدن و کشیدن نخ دندان
 • عادت‌های غذایی سالم
 • عوارض فلوراید درمانی

چنانچه کودک مقدار زیادی فلوراید را در مدت طولانی ببلعد، لکه‌های سفید رنگی روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. البته احتمال بروز این عارضه در اثر وارنیش فلوراید درمانی بسیار پایین است.


مزایای استفاده از فسفرپلیت


نکات مهمی که باید هنگام درمان در نظر داشته باشید

فلوراید نوعی ماده معدنی است که به‌ حالت طبیعی در پوسته زمین پیدا می‌شود. فلورید در بعضی از مواد غذایی خوراکی ما مثل ماهی و آب شهری هم وجود دارد. فلوراید فایده های فراوانی برای دندان‌های دربردارد، ولی مطالعات دراز‌مدت مشخص کرده اند که فلوراید علت مهمی برای مقابله با پوسیدگی دندان به شمار می رود. فلوراید از پوسیدگی دندان‌ها اعم از دندان‌های رشد کرده و دندان‌های در حال تشکیل در خردسالان می‌شود. زمانی که دندان به خاطر قرار گرفتن در محل اسیدی مواد معدنی شان از بین می رود و با پوسیدگی مواجه می شود، درمان با فلوراید می‌تواند موجب تقویت دندان‌ها شده و از تخریب مینای دندان پیشگیری کند.

درمان با فلوراید روشی مفید برای تقویت مینای دندان‌های به شمار می رود، همچنین باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های شما می شود. دندان‌پزشکان در کلینیک دندانپزشکی برای افزایش سلامت دندان‌ها و افزایش زیبایی طرح لبخند خردسالان و بزرگ‌سالان، بکاربردن وارنیش فلوراید را پیشنهاد میدهند. با استفاده منظم از روش وارنیش فلوراید، بهداشت دهان و دندان افزایش می یابد. متخصصین ما اعتقاد دارند که بهداشت دهان و دندان اطفال تا حد زیادی با کمک وارنیش فلوراید ترمیم می شوند.

چه کسانی می‌بایست از وارنیش فلوراید استفاده کنند؟

درمان با فلوراید به‌طور خاص برای کودکان زیر سن شش سال مفید است. در حقیقت کودکان در معرض ریسک بالای پوسیدگی دندان قرار دارند. کودکان به‌طور خاص به خاطر یک یا چند مورد از عوامل زیر در معرض این مشکل قرار دارند:

 1. سابقه پوسیدگی دندان برای مادر، کودک، و یا سایر اعضای خانواده
 2. استفاده از مواد غذایی حاوی قند فراوان همچون شیر غنی شده، آب میوه یا سایر مایعات شیرین در طول شب و یا در تمام طول مدت روز
 3. شرایط اقتصادی و اجتماعی
 4. مراقبت‌های خاص مورد نیاز برای رعایت سلامت دهان و دندان
 5. به دنیا آمدن پیش از موعد یا وزن کم در هنگام تولد
 6. مصرف داروهای خاص که حاوی قند بوده یا باعث خشکی دهان می‌شوند
فلوراید دندانی

علاوه بر این فلوراید درمانی به‌طور خاص برای افرادی مهم است که دارای شرایط خاص زیر باشند:

 • افرادی که از بریس‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند باید به‌طور منظم از فلوراید درمانی استفاده نمایند تا به این ترتیب از گیر افتادن باکتری زیر سیم‌های ارتودنسی جلوگیری کنند.
 • افرادی که از رادیوتراپی برای درمان سرطان در ناحیه سر یا گردن استفاده می‌کنند می‌بایست فلوراید درمانی را به عنوان یک اولویت در نظر بگیرند. در حقیقت رادیوتراپی می‌تواند به غدد خاص که وظیفه تولید بزاق در دهان را بر عهده دارند، آسیب وارد کرده و دندان‌ها را در معرض ریسک بالای پوسیدگی قرار دهند.
 • فلوراید درمانی برای افرادی که دندان‌های حساس دارند، مناسب است. گاهی اوقات به خاطر مسواک زدن شدید، ممکن است به ناحیه پایین دندان در نزدیکی خط لثه آسیب ناخواسته وارد شود. در ادامه ممکن است این نواحی به شدت حساس شود و گاهی اوقات حتی فلوراید درمانی نیز نمی‌تواند برای رفع مشکل مفید باشد. در صورت مواجه شدن با این شرایط دندان‌پزشک می‌تواند از پرکردگی رزین کامپوزیت برای پوشاندن نواحی حساس دندان استفاده کند.

مقدار فلوراید لازم در سنین مختلف

توصیه می‌شود که فلورایدتراپی را هر ۳، ۶ یا ۱۲ ماه یکبار تکرار کنید، البته زمانبندی فلورایدتراپی به سلامت دهان و دندان بستگی دارد. برای مثال اگر خطر پوسیدگی دندان‌هایتان بالا باشد، دندانپزشک توصیه می‌کند که نوع خاصی از فلورایدتراپی را به طور منظم در خانه انجام بدهید. شرایط زیر خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد:

 • ضعیف بودن مینای دندان‌ها
 • خشکی دهان یا کم بودن بزاق دهان
 • تغذیه نامناسب
 • مراجعه نکردن به دندانپزشک یا دسترسی نداشتن به خدمات درمانی
 • کوتاهی در رعایت بهداشت دهان و دندان‌
 • ابتلا به اختلال‌های تغذیه‌ای
 • زیاده‌روی در مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر

معمولاً مقدار بهینه فلوراید را از طریق خمیردندان، آب آشامیدنی، غذا و مکمل‌ها دریافت می‌کنیم. دندانپزشکان مصرف روزانه مقادیر زیر را برای گروه‌های سنی مختلف توصیه می‌کنند:

تا ٣ سالگیحداکثر ٥ میلی گرم
٤ تا ٦ سالگی١ تا ٢.٥ میلی گرم
٧ تا ١٠ سالگی١.٥ تا ٢.٥ میلی گرم
نوجوانان و بزرگسالان١.٥ تا ٤ میلی گرم
مقدار قابل مصرف فلوراید در سنین مختلف

برای تهیه وارنیش فلوراید از همین جا اقدام نمایید:

برای خرید وارنیش فلوراید آریادنت می‌توانید روی قسمت رنگی کلیک کنید.


مزایای استفاده از گلاس آینومر دندانپزشکی


پاسخ به سوالات مهم

آیا کودکانی که از داروهای تجویزی فلوراید، ویتامین ها، شیرخشک حاوی فلوراید یا آب آشامیدنی حاوی فلوراید استفاده میکنند هم نیاز به وارنیش دارند؟

دندان بعضی کودکان پوسیدگی بیشتری نسبت به دیگران دارند. با پزشک یا دندانپزشک در مورد آنچه که برای فرزندتان مناسب است صحبت کنید. حتی اگر کودک شما فلوراید را از منابع دیگر دریافت کند، پزشک یا دندانپزشک ممکن است باز هم وارنیش فلوراید تجویز کند.

وارنیش فلوراید تراپی

این روش بدون درد است و این خود باعث می شود افرادی که از دندانپزشکی ترس دارند یا خانواده هایی که برای مراقبت از دندان های کودکان خود دنبال یک راه بی دردسر هستند، بهترین روش محسوب شود.
همچنین شکل وسیله ای که با آن این ماده را روی دندان ها می زنند شبیه به قلم موی لاک است پس کار دو چندان راحت تر می شود.

نکته: معنی لغوی وارنیش به معنی لاک زدن است که به نحوه و شکل استفاده ی آن بر می‌گردد. کار مشابه لاک زدن ناخن است.

این را باید در نظر داشت، درست است که استفاده از وارنیش فلوراید بسیار آسان است اما به دلیل میزان بالای فلورایدی که در آن وجود دارد خودتان هرگز نباید از آن استفاده کنید. حتما باید یک پزشک این کار را برایتان انجام دهد؛ چرا که اگر فلوراید در دهان ریخته و وارد بدن شود بدون شک شما را دچار مسمومیت خواهد کرد به خصوص کودکان که بدنی ضعیف تر نسبت به بزرگسالان دارند.


کاربردهای کن کاغذی


سوالات متداول

اثر وارنیش فلوراید چه مدت باقی خواهد ماند؟

بعد از انجام وارنیش فلوراید، ذرات وارنیش که به دندان چسبیده اند تا حدود 6 ساعت بعد از بین می روند، اما مزایا و اثرات آن تا ماه ها بر روی دندان باقی خواهد ماند. اما به طور کلی برای نتیجه گیری بهتر توصیه می شود تا این کار را حدود 6 ماه یک بار انجام دهید.

آیا وارنیش فلوراید برای همه گروه های سنی استفاده می شود؟

وارنیش فلوراید محدودیت سنی ندارد و در کودکانی که دارای ریسک پوسیدگی متوسط یا بالا هستند با نظر دندانپزشک تعداد دفعات استفاده آن برای کودک افزایش می یابد.بصورت معمول وارنیش فلورایدتراپی حداقل هر شش ماه یکبار برای کودک توصیه می گردد. به دلیل کاربرد ایمن ، بی خطر و بدون عوارض وارنیش فلوراید می توان آن را در کودکان زیر 3 سال نیز استفاده نمود.

دفعات مورد نیاز وارنیش فلوراید چه میزان خواهد بود؟

وارنیش فلوراید را میتوان 4 بار در سال یا هر 3 ماه یکبار استفاده کرد. مطالعات نشان داده اند کودکانی که هر 3 ماه یکبار از وارنیش فلوراید استفاده کردند، نسبت به آنهاییکه آنرا دریافت نکردند، پوسیدگی کمتری داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید