فسفرپلیت دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

سیستم رادیوگرافی با کاربرد سنسورها همچنان نوع برتر رادیوگرافی های دیجیتال موجود در زمینه‌ی دندانپزشکی هستند. ولی در طول چند سال اخیر نوع دیگری از رادیوگرافی دیجیتال با نام فسفرپلیت جایگاه ویژه ای در دندانپزشکی پیدا کرده است.

به طور کلی تشابه بسیار زیادی بین سیستم‌های فسفرپلیت دندانپزشکی یا PSP و فناوری‌های قدیمی فیلم که نسبت به نور حساسیت داشتند وجود دارد به طوری که تنها به جای فیلم از یک سنسور استفاده می‌شود. اشعه X پس از تابش به کریستال‌های فسفر این سنسور، ذخیره می شود. سپس به کمک لیزر سیستم PACS خوانده خواهد شد. در انتها تصویری به صورت دیجیتال قابل رویت خواهد بود.


فهرست مطالب


کاربردهای فسفرپلیت دندانپزشکی

به دلیل اینکه سنسورهای فسفر پلیت دندانپزشکی همانند سیستم های DR اولیه پر‌هزینه نیستند و بیمار را در معرض خطر تابش کمتری قرار می‌دهند، نوعی پل ارتباطی بین دستگاه های آنالوگ و دستگاه های دیجیتال به شمار می‌روند.

آزاد شدن انرژی ذخیره شده‌ی درون فسفر در واکنش شیمیایی با نورمرئی برای تولید سیگنال نوری را تابش فتوشیمیایی یا به اختصار PSL می‌نامند . اشعه X از جمله مواردی است که باعث ذخیره‌ شدن این نوع انرژی می‌شود. صفحه‌ای که بر پایه چنین پروسه‌ای کار میکند، صفحه تابش فتوشیمیایی یا Photo Stimulated Phosphor Plate نامیده می شود. این صفحه یکی از انواع شناساگرهای اشعه X در رادیوگرافی Projection می‌باشد.

نمونه عکسبرداری شده با فسفرپلیت

توضیحاتی درباره projectional radiography

تهیه‌ی یک تصویر در این روش از رادیوگرافی نیازمند دو بار تابش اشعه است.

 • تابش اولیه (با تابش میزان اشعه دلخواه) به اصطلاح “نوشتن” تصویر
 • تابش ثانویه (معمولاً توسط یک لیزر نورمرئی طول موج‌دار) به اصطلاح “خواندن“ تصویر می‌باشد.

سیستمی که چنین تصویری را می‌خواند Phosphor imager نامیده می شود. در رادیوگرافی Projectional از صفحه فسفرپلیت به عنوان شناساگر اشعه X-RAY استفاده می‌شود که رادیوگرافی فسفر پلیت یا Computed Radiography نام دارد که نباید آن را با توموگرافی کامپیوتری که از فرآیند کامپیوتری برای تبدیل رادیوگرافی‌های Projectional به تصاویر 3D استفاده می‌کند اشتباه گرفت.

همچنین صفحات فسفر پلیت به طور معمول در projectional radiography مورد استفاده قرار می گیرند. نباید با فلوروسکوپی اشتباه گرفته شوند. رادیوگرافی کامپیوتری در هر دو رادیوگرافی صنعتی و projectional پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شناساگرهای موجود در صفحات تصویربرداری در بسیاری از مطالعات بلورشناسی نیز استفاده می‌شوند.


بررسی کاربردهای گلاس آینومر


مقایسه فسفر پلیت و سنسورهای اشعه ایکس دندانپزشکی

فسفرپلیت برخلاف سنسور اشعه ایکس دندانپزشکی، نیاز به پردازش دارد. بنابراین صفحه از RINN خارج شده و در دستگاه اسکنر فسفر پلیت پردازش می‌شود. سنسورهای اشعه ایکس دندانپزشکی مانند فسفر پلیت کار می‌کنند، تنها ویژگی دستگاه فسفرپلیت داشتن کابل است که به کامپیوتر متصل و توانایی آن را دارد تا تصاویر را فورا به کامپیوتر منتقل کند.

عکسبرداری با اشعه ایکس

فسفر پلیت دندان در داخل یک پاکت است و در حین استفاده از آن خارج می‌شود، در حالی که سنسور اشعه ایکس دندان از محافظ خارج نمی‌شود. هر دو دستگاه، تصاویر دیجیتالی از ساختار دندان را ضبط می‌کنند. با این حال، اشعه ایکس دندانپزشکی کمی حجیم‌تر است.

از مزایای استفاده از فسفرپلیت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وایرلس بودن سیستم و راحتی بیمار در زمان گرفته شدن عکس
 • تصویربرداری به روش دیجیتالی
 • قابلیت به اشتراک گذاشتن تصاویر توسط نرم افزار دستگاه
 • بدون نیاز به فیلم رادیوگرافی
 • عدم نیاز به روش های سنتی ظهور و ثبوت و تاریکخانه
 • افزایش بهره وری و سرعت در کار
 • کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات
 • عدم نیاز به آموزش پیچیده برای کاربر دستگاه
 • سادگی و راحتی کار با سیستم
 • و مهم تر از همه : صرفه‌ی اقتصادی

مزایای و معایب انواع پروتز دندان


رادیوگرافی دندان چه کاربردی دارد

رادیوگرافی دندان در موارد زیادی کاربرد دارد و با کمک آن میتوان مشکلات دندان را بررسی کرد. میتوان گفت که بدون رادیوگرافی یا عکسبرداری از دندان یک دندانپزشک نمیتواند شدت پوسیدگی دندان را تشخیص دهد. از کاربرد‌‌‌‌های دیگر آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تشخیص مشکلاتی مانند کیست، تومور و آبسه
 • کمک به دندانپزشک برای برنامه ریزی طرح درمان مناسب برای مواردی چون پوسیدگی‌‌‌‌های گسترده، جراحی عصب کشی، ایمپلنت دندان و کشیدن دندان
 • برنامه ریزی طرح درمان مناسب برای انجام ارتودنسی و ردیف کردن دندانها
 • تشخیص مشکلات دهانی مانند پوسیدگی دندان، ساختار‌‌‌‌های دندانی پنهان ( مانند دندان عقل ) و …
 • تشخیص و بررسی دندانهایی که در جای خود نبوده و یا به درستی در لثه رویش نمیکنند.

لیفت سینوس برای ایملنت دندان چگونه انجام می شود


نکات تکمیلی درباره عکسبرداری با فسفرپلیت

برای دندانپزشکان و نیز برای کاربران، کار با فسفر پلیت بسیار ساده تر از سیستم های مبتنی بر سنسور است.پلیت ها اغلب نازک تر از فیلم هستند و می توانند در هولدرهای کیت RINN موجود استفاده شوند.فرایند گرفتن عکس بسیار شبیه فیلم است: دستیار تصویری در یک پلیت می گیرد. برخلاف سنسورها هیچ گونه سیم یا کابلی که باید در طول زمان تصویربرداری استفاده شود،وجود ندارد. بعد از گرفتن عکس،پلیت ها را به یک دستگاه که در واقع یک پردازشگر است،منتقل می کنند. در حقیقت این پردازشگر یک اسکنر لیزری است.

بسته به نوع سیستم، پلیت ها را درون یک شکاف یا روی یک درام قرار می دهند و سپس دستگاه شروع به کار می کند.هنگامی که تصاویر ظاهر می شوند، می توان به آسانی آنها را با کلیک کردن و کشیدن در نرم افزار به جای مناسبی در قالب منتقل کرد. اگرچه این مراحل از تصویر فوری سنسورها آهسته تر است،اما کل مدت زمان کار با فسفر پلیت بسیار سریعتر از روش های قدیمی است.

در بالاترین کیفیت ، بسیاری از سیستمهای فسفر پلیت دارای قابلیت 15 تا 20 جفت خط بر میلی متر ( lp/mm ) می باشند.و البته این به اندازه بعضی سنسورها که گاهی تا 25 lp/mm هستند،نمی باشد.هچند این قضیه تا حدی یک تاکتیک بازاریابی است زیرا چشم انسان در تشخیص هر چیزی که بیشتر از 12 lp/mm باشد ، دچار مشکل میشود.مانیتور کامپیوتر تاثیر بسزایی در آن چیزی دارد که ما می بینیم.

تصویر برداری از دندان

همچنین باید توجه کرد که هزینه خرید و نگهداری سنسورها بالاست.فسفر پلیت از سنسور بسیار ارزانتر است و هریک از فسفر پلیت ها تا بیش از 1000 بار و گاهی تا حدود 2000 بار قابل استفاده برای گرفتن تصویر می باشند.ولی باید دقت شود که در حین کار،دچار خراش یا آسیب جدی نشوند.


کاربرد کن کاغذی در دندانپزشکی ترمیمی


سخن پایانی

طور کلی در مقایسه با سنسورها، می توان گفت که فسفرپلیت ها دارای کاربرد ساده و راحت می باشند و نیاز به آموزش پیچیده ای برای کاربران آن وجود ندارد. از طرفی در طولانی مدت، خرید فسفر پلیت ها نسبت به سنسورها از نظر اقتصادی به صرفه است. در مجموع اما می توان ادعا کرد که سیستم رادیوگرافی کاملی وجود ندارد! دندانپزشکی بایستی ببیند که چه فاکتورهایی برایش اهمیت دارد و بر اساس آنها ، سیستم مورد نظر خود را انتخاب کند.یعنی سیستم خوب یا بد وجود ندارد، بلکه مهم آنست که سیستم برای شما مناسب باشد.

سوالات متداول

عکسبرداری از دندان چه فوایدی دارد؟

تشخیص مشکلاتی مانند کیست، تومور و آبسه. کمک به دندانپزشک برای برنامه ریزی طرح درمان مناسب برای مواردی چون پوسیدگی‌‌‌‌های گسترده، جراحی عصب کشی، ایمپلنت دندان و کشیدن دندان

تفاوت عکسبرداری عادی با اشعه ایکس و فسفرپلیت چیست؟

فسفرپلیت برخلاف سنسور اشعه ایکس دندانپزشکی، نیاز به پردازش دارد. بنابراین صفحه از RINN خارج شده و در دستگاه اسکنر فسفرپلیت پردازش می‌شود. سنسورهای اشعه ایکس دندانپزشکی مانند فسفرپلیت کار می‌کنند، تنها ویژگی دستگاه فسفرپلیت داشتن کابل است که به کامپیوتر متصل و توانایی آن را دارد تا تصاویر را فورا به کامپیوتر منتقل کند.

دیدگاهتان را بنویسید