ترالی دندانپزشکی چه کاربرد هایی دارد؟

ترالی‌ها از جمله تجهیزاتی هستند که کاربرد فراوانی در مراکز بهداشتی، درمانی، زیبایی و آرایشگاهی دارند. یک ترالی پزشکی بطور کلی جهت نگهداری و یا حمل وسایل و تجهیزات پزشکی و زیبایی در محیط یک بیمارستان، مرکز درمانی یا سالن زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه قصد داریم علاوه بر معرفی انواع ترالی‌های پزشکی به صورت تخصصی به بررسی ترالی دندانپزشکی بپردازیم.


فهرست مطالب


ترالی چیست؟

ترالی ها تجهیزاتی هستند دارای چرخ روان و در مدل های مختلف مانند کمد، قفسه طبقه بندی شده، میز و یا سبد که بنا بر موقعیت و کاراییشان از آن ها استفاده خواهد شد. در ادامه به بررسی کاربرد های مختلف ترالی سبد دار و مزایای آن می پردازیم.

کاربرد ترالی‌ها

مزایا و کاربردهای ترالی دندانپزشکی و بیمارستانی

مجهز کردن مراکز درمانی به تجهیزات بیمارستانی از قبیل ترالی، علاوه بر آن که باعث رفاه حال بیماران میشود، باعث تسریع و بهبود درعملکرد پرستاران و پرسنل مراکز درمانی نیز می‌شود، چرا که پرستاران با بهره مندی از ترالی به راحتی میتوانند به مجموعه ی کاملی از مهم ترین داروهای حیاتی و اورژانسی بیماران دسترسی داشته باشند و این عمرمهم درسرعت کار پرستاران و احیای بیماران درشرایط اورژانسی بسیار مهم میباشد. در ادامه با تعریف و تشریح انواع ترالی و کاربردهای مهم آن در خدمت شما هستیم.


نکات مهم برای نگهداری از اتوکلاو


معرفی انواع ترالی پزشکی

می‌توان دسته بندی‌هایی را برای ترالی‌های پزشکی عنوان نمود. لیست زیر پر کاربردترین ترالی‌های پزشکی را معرفی می‌کند.

  • ترالی اورژانس
  • ترالی پانسمان
  • ترالی کشو دار
  • ترالی ECG

ترالی پزشکی اورژانس

وزارت بهداشت و درمان استانداردهایی جهت تاسیس و تجهیز یک مرکز بهداشتی، درمانی و یا یک مطب وضع نموده است. در واقع می توان گفت ترالی اورژانس و ترالی پانسمان از ملزومات تجهیز یک مطب و یا مرکز بهداشتی-درمانی می باشند.

از ترالی اورژانس جهت احیای بیماران قلبی، ریوی و مغزی استفاده می شود. این ترالی در دو نوع فلزی و ABS تولید و عرضه می شود. ساختار و ملحقات این ترالی نیز مطابق استانداردهایی می باشد که وزارت بهداشت و درمان تنظیم نموده است. این ترالی پزشکی در دو نوع چهار کشو و پنج کشو تولید می گردد.

به ترالی اورژانس، ترالی احیا نیز می‌گویند. این ترالی ویژگی‌های خاصی دارد. به عنوان مثال باید در هر کشو از آن داروهای مشخصی قرار داده شود. در طبقه ی دوم ترالی خانواده ی دیگری از داروها از قبیل سرنگ ها ،لوله‌های آزمایش،باندهای دیجیتال،باندها،گازها،و دستکش ها قرار میگیرد.

طبقه سوم ترالی احیامخصوص چسب و سرم‌ها
طبقه چهارم ترالی احیاپنس، سوند، بتادین و لوازم عمومی پانسمان

ترالی اورژانس دندانپزشکی

در تمامی مراکز درمانی احتمال حوادث اورژانسی وجود دارد. هر چند این موضوع ناخوشایند می‌باشد. در جوامع صنعتی امروزی مشکلات قلبی بسیار گسترش یافته است و چون امید به زندگی افزایش پیدا نموده است شاهد تعداد زیادی از مراجعه کنندگان سالخورده هستیم؛ که به مشکلات سیستمیک پیچیده دچار هستند. یک دندانپزشک خوب باید در محل طبابت خود آمادگی کافی برای رسیدگی به بیمارانی که در حین کار، سالن انتظار و حتی پله های مطب نیاز به مداخله پزشکی اورژانس دارند، داشته باشد. بنابراین وجود یک سری از داروهای اورژانس در مطب های دندانپزشکی و کلینیک های دندانپزشکی الزامی می باشد.

در مطب‌های کوچک وجود کیت اورژانس برای نگهداری داروهای اورژانس کفایت می‌کند. اما در مراکز بزرگ دندانپزشکی که بیماران زیادی دارند و جراحی ها و درمان های پیچیده تری در آن ها صورت میگیرد. کیت اورژانس کفایت نمی‌کند و در این مراکز باید از ترالی اورژانس دندانپزشکی استفاده شود. البته اگر در مطب کوچکی جراحی های بزرگی انجام شود باید ترالی مورد استفاده قرار گیرد. در تمام ساعاتی که مرکز در حال فعالیت می‌باشد باید پرستاری آموزش دیده و مجرب به منظور استفاده از اقلام ترالی حضور داشته باشد.

ویژگی‌های ترالی احیای مخصوص دندانپزشکی

ترالی اورژانس دندانپزشکی که در بر گیرنده تمامی داروهای اورژانس، تجهیزات پزشکی است در واقع یک محفظه سیار است که هدف از تولید آن احیای قلبی ریوی می باشد. که تمامی تجهیزات به این منظور را به همراه دارد و هنگامی که بیمار نیازمند احیای قلبی ریوی می باشد. آن را به بالین او می آورند جابجایی ترالی اورژانس دندانپزشکی توسط چرخ های آن و همچنین دستگیره ای که برای آن تعبیه شده است امکان پذیر می باشد. خیلی راحت می توان با زدن قفل چرخ، ترالی را ثابت بر بالین بیمار نگه داشت. ترالی اورژانس دندانپزشکی علاوه بر مجهز بودن به داروهای اورژانس به سایر تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای احیای قلبی و ریوی همچون تخته CPR، الکتروشوک، دفیبریلاتور، مانیتور، پایه سرم و غیره نیز مجهز می‌باشد. در کمترین زمان تیم اورژانس را برای نجات جان بیمار یاری می دهد.


آموزش استفاده از وارنیش فلوراید


ترالی سبد دار بیمارستانی

این ترالی ها در اندازه بزرگ و در دو نوع تمام فلزی و یا ترکیبی اسکلت فلزی و سبد پارچه ای تولید می شوند. این ترالی ها ویژه جمع آوری ملحفه های کثیف و تعویض آن ها می باشد. شکل ظاهری آن ها به صورت اسکلت فلزی مکعب مستطیل که قسمت بالای آن سبدی شکل برای ریختن ملحفه های کثیف و دارای یک سطح صاف سینی شکل برای گذاشتن ملحفه های تمیز که درنوع پارچه ای قسمت بالا به جای سبد فلزی از پارچه استفاده می شود.

ترالی سبددار

ترالی ECG برای بیمارستان و دندانپزشکی

از ترالی ECG نیز در محیط های بیمارستانی و مطب ها استفاده می شود. از این ترالی جهت حمل و نگهداری دستگاه نوار قلب استفاده می شود. اما این ترالی با ظاهر ساده و زیبای خود می تواند به عنوان یک ترالی مطب معمولی نیز استفاده شود. مزیت این ترالی مجهز بودن به سیم سیار برق می باشد. بنابراین دستگاه های پزشکی الکتریکی دیگر علاوه بر دستگاه نوار قلب را می توان بر روی آن قرار داد.


کابردهای پین دندان برای ترمیم دندان شکسته


ترالی نظافت و تی شوی

این ترالی ها دارای طبقات مختلف روی بدنه آن می باشد که از جنس استیل و یا پلاستیکی می باشد. بسته به نوع طراحی برخی ها دارای سطلهای متفاوت در اطراف ترالی می باشد و برخی هم تی و خاک انداز و دستمال تنظیف هم روی ترالی نظافت تعبیه شده است.

تفاوت تی شوی و ترالی نظافت

تی شوی ها که به تی خشک کن هم معروف می باشند بصورت تک لگن و دو لگن تولید شده است. تی خشک کن های تک لگن بیشتر برای فضاهای کوچکتر بوده که تی را از قبل خیس کنیم و با آبگیر فلزی که روی تک لگن تعبیه شده تی را خشک کنیم.

اما برای فضاهای بزرگتر باید از تی خشک کن های دو لگنه استفاده شود که یک لگن برای قرار دادن آب تمیز و یک لگن هم برای آب کثیف میباشد. که با استفاده از آبگیری که روی دو لگن قرار دارد تی را خشک کرده و آب کثیف حاصل از خشک شدن تی وارد مخزن آب کثیف می گردد.

ترالی نظافت

اما ترالی های نظافت علاوه بر تی شوی های تک لگن و دو لگن که روی ترالی ها قرار می گیرد از طبقه های مختلف نیز برخوردار است که برای قرار دادن دستمال تنظیف ، جارو ، نخ تی ، تی ، و سطلهای کوچک که می شود در آن از مواد شوینده های مختلف و یا آب نیز استفاده کرد.

مکانهای مورد استفاده از تی شوی

  • تی شوی ها و یا همان تی خشک کن اغلب در تمامی فضاهای عمومی و منزل و آپارتمان مورد استفاده قرار می گیرد
  • برای تمیز کردن پارکینگ ها ، سالن ها ، مجتمع ها و آپارتمانها و فضاهای کوچکتر مثل سالن زیبایی
  • باشگاههای کوچک که کف سالن قابلیت تی کشیدن را دارد.

اما ترالی نطافت در مکانهای بزگتر مثل کترینگها ، رستورانها ، هتلها ، تالارها و بیمارستانها و دندانپزشکی ها مورد استفاده قرار می گیرد.


کاربرد قلم کامپوزیت در دندانپزشکی


ترالی حمل پرونده

ترالی های حمل پرونده این امکان را به پرستار بخش می دهد تا به آسانی بتواند به مجموعه کاملی از پرونده های بخش دسترسی داشته باشد. بتواند با سرعت بالاتری به بیماران بخش رسیدگی کند و آن ها را ویزیت کند . در اصل هدف از تولید ترالی های بیمارستانی بیشتر به خاطر این هدف می باشد که به کیفیت رفاه حال بیماران و روند کاری پرسنل بیمارستان سرعت بالاتری را می بخشد. از ترالی های حمل پرونده در تمام بخش های بیمارستان می توان استفاده کرد. هر پرسنل بخش می تواند با استفاده از این نوع ترالی به بیماران بیشتری درمدت زمان کمتری رسیدگی کند.

جنسی که برای تولید این نوع از ترالی ها به کار می رود از استیل استنلس می باشد که بسیار مقاوم و محکم می باشد و مورد تائید اداره تجهیزات پزشکی می باشد. اداره کل تجهیزات پزشکی بر کیفیت تولید این نوع از ترالی ها نظارت کاملی دارند. ترالی های حمل پرونده دارای دو طرح هستند که هر دو طرح دارای کاربرد می باشد یکی از این طرح ها دارای تک کشو است و دیگری طرح دو کشو دارد . در ضمن هر ترالی دارای یک دستگیره می باشد که برای جابه جایی ترالی از این دستگیره استفاده می گردد. جنس ترالی های مخصوص حمل پرونده از استیل استنلس می باشند که بسیار مقاوم و محکم می باشند.


فرز دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟


بهترین ترالی دندانپزشکی

ترالی‌ها دارای کاربردهای بسیار متنوعی هستند. ام اگر قصد خرید ترالی برای مطب دندانپزشکی خود دارید، می‌توانید روی قسمت رنگی لیک کنید. در ادامه چند نمونه از ترالی‌های موجود در فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی پیشرودنت به نمایش در آمده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید روی محصول مد نظر خود کلیک کنید.


بررسی کاربرد آرسی پرپ در دندانپزشکی


سخن پایانی

امیدواریم مطلب گردآوری شده توانسته باشد تا حدی شما را با انواع ترالی آشنا سازد. کاربرد ترالی‌ها فراتر از حوزه پزشکی و دندان پزشکی است. اما به دلیل طولانی شدن مطلب از بررسی انواع غیر بیمارستانی ترالی چشم پوشی کردیم. لطفا نظرات و پیشنهادارت خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید