کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی

کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی هر دو جزو پرطرفدارترین درمان های زیبایی و ترمیمی دندان هستند. در این مقاله با در نظر گرفتن سلیقه دندان پزشکان در خرید کامپوزیت دندان و قیمت مواد دندانپزشکی به بررسی تفاوت ها ، مزایای و معایب هریک از دو درمان ونیر کامپوزیت و لیمینت سرامیکی، همچنین بررسی کلی هزینه انجام کامپوزیت ونیر و لمینت دندانپزشکی خواهیم پرداخت.

با توجه به اینکه امروه بخش قابل ملاحظه ای از دندانپزشکی  مربوط به امور زیبایی می باشد، توجه به این دو نوع راه حل زیبایی دندان بسیار بیشتر شده. و هردو روش برای سفید کردن دندان و زیبا شدن لبخند بسیار مورد استقبال است.

تفاوت بین ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی، سوال بسیاری از مراجعه کننده های مطب دندانپزشکی می باشد. اینکه کدام یک از اینها زیباترند؟ بادوام ترند؟ قیمت مناسب تری دارند؟ و… من سعی کردم جواب همه سوال های شما رو در مقاله “تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی” زیر بیان کنم.

کامپوزیت ونیر و لمینیت سرامیکی
کامپوزیت ونیر و لمینیت سرامیکیقبل و بعد از انجام کامپوزیت ونیر

فهرست مطالب:

 1. مواد دندانپزشکی مورد استفاده در کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی
  1. مواد کامپوزیت ونیر
  2. مواد و روش های لیمنت سرامیکی
   1. لمینت‌های فلدسپاتیک
   2. انواع سیستم های IPS
   3. لمینت با استفاده از سیستم های CAD-CAM
   4. لمینت با بیس آلومینیوم و لمینت با بیس زیرکونیوم
 2. کدام روش ترمیمی دندان به تراش دندان نیاز دارد
 3. کامپوزیت ونیر زیباتر است یا لمینت سرامیکی
 4. مقایسه طول دوره انجام لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر
 5. ماندگاری و دوام کامپوزیت ونیر بیشتر است یا لمینت سرامیکی
 6. امکان اصلاح لب پریدگی
 7. کاربردهای مختص بر هر یک از روش های لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت
 8. جدول مقایسه ویژگی ها و هزینه ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی

مواد کامپوزیت ونیر

در این روش درمانی از مواد ترمیمی همرنگ دندان استفاده خواهد شد. در واقع در این روش کامپوزیت های معمولی که برای پرکردن دندان های پوسیده مورد استفاده قرار می گیرد، به کار گرفته می شود. این کامپوزیت ها دارای درجات رنگی بسیار متفاوتی هستند و شما می توانید رنگ دندان مورد علاقه خود را از نظر درجه روشنایی دندان (درجه روشنایی، مثلا از سفید یخچالی تا رنگ های نزدیک تر به دندان طبعی) انتخاب کنید.

مواد لمینت سرامیکی

لیمنت سرامیکی به صورت پوسته ای نازک بر روی دندان قرار می گیرند که مواد سازنده آن به صورت کلی به چهار دسته تقسیم می شوند:

 • لمینت‌های فلدسپاتیک
 • انواع سیستم‌های IPS
 • لمینت با استفاده از سیستم‌های CAD-CAM
 • لمینت با بیس آلومینیوم و لمینت با بیس زیرکونیوم

که در ادامه با هریک از آنها آشنا می شویم.

لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی

لمینت های فلدسپاتیک

در انجام لمینت سرامیکی با روش لمینت فلدسپاتیک، قالب گرفته شده به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده شده و به صورت دستی و با روش پودر گذاری لمینیت ها طراحی می گردنند. از مزایای این روش می توان اشاره کرد به قیمتی مناسب تر، زیبایی فوق العاده و پوشاندن بهتر رنگ دندان زیرین اشاره کرد اما میزان استحکام آن از انواع سیستم های IPS کمتر می باشد و امکان سایش دندان های روبرو وجود دارد.

انیمیشن لمینت دندان

لمینت سرامیکی با انواع سیستم‌ های IPS

در این روش ماده مورد نظر، در داخل کوره و تحت فشار بالا بر روی کست دندانی قرار خواهد گرفت. لمینت ساخته شده، ضخامت بیشتر و مستحکم تر می باشد و همچنین امکان اصلاح کردن آن بیشتر است(به علت ضخامت آن) اما نیاز به تراش بیشتری دارد.

این نوع لمینت سرامیکی سبب سایش دندان مقابل نخواهند شد و لذا در افراد دارای عادت پارافانکشنال(مثلا دندان قروچه کردن) گزینه مناسبی می باشد. همچنین قیمت آن از انواع لمینیت های فلدسپاتیک بیشتر می باشد و ممکن است رنگ دندان زیرین را به صورت کامل نپوشاند(چون شفافیت بالایی دارد).

قالب لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی با روش IPS

لمینت سرامیکی با استفاده از سیستم‌های  CAD-CAM

در این روش پس از تراش دندان ها، دندان ها توسط اسکنر دندانپزشکی اسکن خواهد شد و قبل از شروع ساخت، لمینت ها توسط سیستم کامپیوتری طراحی و نشان داده می شود، تا در صورت نیاز به تغییر و اصلاح در همان ابتدا، تغییرات مد نظر بیمار صورت بگیرد.

پس از این مرحله، لمینت های سرامیکی کاملا توسط سیستم ساخته می شود و نیازی به مداخله دستی و لابراتواری ندارد. از مزایای این روش می توان اشاره کرد به : صرفه جویی در زمان، حذف مراحل لابراتواری، کنترل عفونت بهتر، امکان اعمال تغییرات مد نظر بیمار قبل از شروع به ساخت لمینت، دقت خیلی بالا و کاهش خطلاهای لابراتواری و مقاومت زیاد اشاره کرد.

لمینت با بیس آلومینیوم و لمینت با بیس زیرکونیوم

روشه های لیمنت سرامیکی
قبل و بعد از لمینت سرامیکی

کدام روش ترمیمی دندان به تراش نیاز دارد

تراش دندان در کامپوزیت ونیر

درمان زیبایی دندان با روش کامپوزیت ونیر به عنوان روشی که نیاز به تراش دندان نخواهد داشت معرفی می شود و در حقیقت هم در اکثر موارد هم به این شکل خواهد بود.

درمان کامپوزیت ونیر نیازی به تراش ساختارهای طبیعی دندان نخواهد داشت و تنها در موارد بسیار محدودی که دندان های شخص از بد شکلی و ناهنجاری های زیادی برخوردار است، نیاز به تراش پیدا خواهد کرد.

قبل و بعد از لمینت
شکل دندان ها قبل و بعد از انجام ونیر کامپوزیت

تراش دندان در لمینت سرامیکی

در زمینه تراش دندان، لمینت های سرامیکی به نسبت کامپوزیت ونیر مقداری تهاجمی تر می باشند و به مقدار کمی نیاز به تراش دندان وجود خواهد داشت. البته ناگفته نماند که این مقدار بسیار کم می باشد و فقط محدود به سطح جلویی( سطح لیبیال) دندان ها می باشد.

تراش دندان برای لمینیت سرامیکی پرسنلی

این تراش فقط محدود به مینای دندان هست و به ساختارهای زیرین(عاج و پالپ دندان) نفود نخواهد کرد، بنابراین میزان تراش بسیار محدود خواهد بود و عمق آن به ۳/۰ تا ۷/۰ میلی متر می رسد. همپنین این تراش فقط محدود به سطح جلویی(لیبیال) و لبه تیز(لبه انسیزال) دندان می باشد، و نه همه سطوح دندان. (سطح های موجود برای تاج دندان: لیبیال، لینگوال،مزیال و دیستال و لبه انسیزال)

لمینت پرسنلی
لمینت پرسنلی

کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی کدام یک زیباترند

هر دو این روش ها از زیبایی فوق العاده ای برخوردار هستند و می توانند لبخند زیبایی به شما هدیه کنند. توانایی و تبحر دندانپزشک در میزان رضایت بیمار غیر قابل انکار خواهد بود اما زیبایی که لمینت های سرامیکی ایجاد خواهند کرد به مراتب بیشتر و بهتر از کامپوزیت ها خواهد بود و نمای طبیعی تری خواهد داشت.

مقایسه مدت زمان انجام لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

مدت زمان انجام کامپوزیت ونیر

درمان کامپوزیت ونیر معمولا یک جلسه خواهد بود و تقریبا برای هر فک، حدودا پنج ساعت زمان نیاز است، یعنی فرد با دندان های طبیعی خود به مطب می آید و با دندان های تغییر شکل یافته خارج می شود و نیازی به تراش دندان، قالب گیری یا انجام مراحل لابراتواری نیست.

مدت زمان انجام لمینت سرامیکی

مدت درمان لمینت های سرامیکی به نسبت کامپوزیت ونیر بیشتر است. و حداقل ۳ جلسه درمانی و دو هفته زمان نیاز خواهد بود.

در این روش ابتدا دندان ها تراش داده می شوند و قالب گیری صورت می گیرد، سپس قالب گرفته شده به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده می شود و پس از ساخت اولیه آن(حداقل یک هفته زمان خواهد برد) به مطب ارسال خواهد شد.

در جلسه دوم قالب ساخته شده در دهان بیمار امتحان می گردد. چنانچه مورد تایید بیمار و دندانپزشک باشد برای مرحله آخر، دوباره به لابراتوار فرستاده می شود تا گلیز شود. و نهایتا در جلسه سوم، توسط سمان های مخصوص(همان چسپ های دندانپزشکی) چسپانده خواهد شد

ناگفته نماند، لمینت های که توسط روش لیمنت سیستم CAD-CAM ساخته می شوند بسیار سریع تر آماده خواهند شد اما باز هم به چند جلسه زمان نیاز است.

مدت زمان انجام لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی

مقایسه ماندگاری لمینت دندان و کامپوزیت ونیر

ماندگاری لمینت های سرامیکی به نسبت کامپوزیت ونیر بسیار بیشتر است. و لمینت سرامیکی درمان دائمی و ماندگاری به حساب می آید.

از نظر علمی علت ماندگاری بالای لمینت را نزدیک بودن ضریب انبساط حرارتی سرامیک ها به ضریب انبساط مینای دندان طبیعی می دانند. و این خاصیت باعث دوام بیشتر لمینت می شود.

و چون ضریب انبساط کامپوزیت ها با مینای دندان متفاوت می باشند و دوام کمتری دارند .

مقایسه زیبایی رنگ کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی

رنگ لمینت های سرامیکی بسیار طبیعی تر خواهد بود و زیبایی بیشتری به شما می دهد همچنین لمینت های سرامیکی به میزان بیشتری می توانند رنگ نامناسب دندان زیرین را بپوشانند.

کامپوزیت ونیر ها نیز از رنگ و زیبایی زیادی برخوردار هستند(اما نه به اندازه سرامیک ها).

در روش کامپوزیت ونیر متاسفانه امکان تغییر رنگ دندان ها بیشتر است و ممکن است هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار نیاز باشد که به مطب مراجعه کرده و مجددا دندان هایتان پالیش شود. البته پالیش کردن دندان ها چند دقیقه بیشتر طول نخواهد کشید و بسیار ساده است.

مقایسه زیبایی روش کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی
مقایسه زیبایی روش کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی

مقایسه قیمت کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی

اگر بخواهم بزرگترین ایراد لمینت ها را بیان کنیم، باید به قیمت بالای آن ها اشاره کرد. چنانچه امروزه این درمان  جز درمان های لوکس و لاکچری به حساب می آید و هزینه آن ۳ الی ۴ برابر کامپوزیت ونیر می باشد.

البته هزینه کامپوزیت ونیر و لمینت به عوامل مختلفی بستگی داره از جمله:

 •  برند کامپوزیت (اینکه قیمت خرید کامپوزیت دندانپزشکی چقدر بوده است)
 • جنس لمینیت( فلدسپاتی،IPS و…)
 • تکنیک ساخت لمینت ( به صورت لابراتواری یا CAD-CAM)
 • معروف بودن و تعرفه دندانپزشک شما

این مطلب را حتما بخوانید: مقایسه برندهای مختلف کامپوزیت موجود در ایران


امکان اصلاح لب پریدگی در کامپوزیت ونیر و لمینت

در هر دو درمان امکان اصلاح لب پریدگی و تغییرات جزئی وجود دارد اما امکان اصلاح آن در کامپوزیت ونیر ها بسیار ساده تر،سریع تر و کم هزینه تر خواهد بود و در لمینت های سرامیکی در بعضی موارد امکان اصلاح وجود نخواهد داشت و باید مجددا لمینت ساخته شود.

چه وقت هایی میتوانیم از کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی استفاده کنیم

کاربردها و مزایای هر یک از روش های سفید کردن و زیباسازی دندان (کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی) را در ادامه بررسی میکنیم.

کاربردهای کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر برای رفع زردی رنگ دندان، لب پر شدن، شکستگی، بد فرم بودن، کراودینگ های خیلی مختصر(نامرتب بودن دندان ها به مقدار ناچیز)، بستن فاصله بین دندان ها(دیاستم) و برای به دست آوردن حداکثر زیبایی و داشتن لبخندی هالیوودی استفاده خواهد شد.

کاربردهای لمینت سرامیکی

لمینت های سرامیکی نیز برای تمامی موارد بالا استفاده خواهد شد با این تفاوت که می توان در این روش کراودینگ ها و دیاستم های بزرگ تری را اصلاح نمود و همچنین در مواردی که تغییر رنگ شدید و زیادی را شاهد هستیم استفاده از لمینت های سرامیکی گزینه بهتری خواهد بود.

در مواقعی که از نظر هزینه مشکلی در تامین بودجه نباشه، لمینت سرامیکی اولویت دارد، چون بیشتر امکان اصلاح دندان ها وجود دارد.

جدول مقایسه کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی دندان

 روشهزینهزیباییماندگاریرنگامکان اصلاح بعد نصبنیاز به مراجعه منظم (فالوآپ)مدت درمانتراش دندان
لمینت سرامیکیبیشتربیشتربیشتربسیار عالیکمترکمترچند جلسه ایبله
کامپوزیت ونیرکمترکمترکمترعالیبیشتربیشتریک جلسه ایخیر
جدول مقایسه کامپوزیت ونیر دندان و لمینت دندان

سخن آخر :

بیشتر لبخند بزنید و به لبخندتان بیشتر اهمیت بدهید زیرا:

هنگامی که دیگران شما را می بینند در ابتدا

۴۷% به لبخند شما

۳۱% به چشمان شما

۱۱% به بوی شما

۷% به لباس شما

نگاه می کنند.

درباره نویسنده:

سلام، رمضان ابراهیمی هستم متولد سال ۱۳۷۵، دانشجوی ترم ۱۰ دندانپزشکی. به لطف پروردگار در رشته خودم جزو بهترین ها بودم و تمام تلاشم رو میکنم بهترین بمونم، نمی خوام یک دندونپزشک خشک و خالی باشم و همیشه نگاهم به فعالیت های جانبیو علاقمندی های شخصیم بوده ( در زمینه های پژوهشی، فرهنگی، استارت آپ و ….) و امروز قلم به دست گرفته و مشغول نوشتن مطالب علمی و دقیق به زبان ساده شدم تا با به اشتراک گذاشتن دانشم همه کسانی که دنبال سوالاتشون در زمینه تخصص من هستن به جواب سوالاشون برسند.

ر. ابراهیمی

1 دیدگاه برای “کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی

 1. ئالان میگوید:

  وااییی خیلی ممنون چقد من فرق لمینت و کامپوزیت واسم سوال بود و هرجایی هی یه چیزی میگفتن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *