خرید-گوتا-پرکا
گوتا پرکا در دندانپزشکی

گوتا پرکا دندانپزشکی

گوتا پرکا – gutta-percha – یکی از مواد مورد مصرف در دندانپزشکی می باشد. این ماده از نوعی ماده پلاستیک – Palaquium – از درختانی همچو Palaquium gutta ، Isonandra gutta و Dichopsis gutta  بدست می آید.

در تصاویر زیر نمونه های از دخت گوتا پرکا را مشاهده می کنید. خرید گوتا پرکا 

خرید-گوتا-پرکا
نمایی از برگهای گوتا Palaquium gutta -برگرفته از ویکی پدیا –
Gutta-percha
درخت گوتا پرکا
Gutta-percha-shop
نمای نزدیک برگهای گوتا پرکا

در صنایع پزشکی و دندانپزشکی این ماده خام اولیه بدست آمده از درختان فوق را با ترکیب مواد دیگری از جمله زینک اکساید – Zinc oxide – و مواد رنگی و اپک کننده و چسباننده به صورت نوارهای مخروطی رنگی و با درجه ضخامت متفاوت تولید میکنند.

و بنا به سایز کانال دندان در آن توسط دندانپزشک مجرب مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاداه از گوتا پرکا توسط دندانپزشکانس

برای قرار دادن کُن گوتا پرکا در داخل کانال دندان بعد از پاکسازی و شکل دهی کانال توسط دندانپزشک، و همچنین بعد از تهیه رادیوگرافی از کانال دندان، دندانپزشک ضخیم ترین کن گوتاپرکای که بتواند  از تمام طول کانال ایجاد شده در دندان عبور کند و آن را تا ناحیه اپکس سیل نماید انتخاب شده و درون کانال قرار می گیرد.

سپس با استفاده از مواد سیلر ( نظیر AH26 یا زینک اکساید اوژنول ) و نیز کن گوتا پرکای شماره ۱۵ که کوچکترین سایز گوتا پرکای استاندارد بوده و تحت عنوان کن فرعی نامیده می شود بقیه فضای کانال دندان تا جایی که کن فرعی قادر به طی کردن کمتر از یک سوم کانال باشد پر می گردد.

برای سهولت در پر کردن کانال دندانپزشکان از وسیله ای به نام اسپیریدر انگشتی استفاده می شود.

انواع گوتا پرکا

با توجه به پیشرفت روز افزون دندانپزشکی و تجارب جدید دندانپزشکان، شرکت های ساخت تجهیزات دندانپزشکی همواره سعی را بر آن داشته اند که انواع مختلفی از گوتا پرکا ها را برای مصارف دندانپزشکان تدارک ببینند.

گوتا پرکا در فرم ها و سایزهای مختلف موجود است. گوتا پرکاهای تک سایز یا single guta در اندازه ها و کدهای مختلفی موجود هستند که دندانپزشک بسته به اندازه طول کانال ریشه دندان و گشادی آن از گوتا پرکا مناسب برای کانال ریشه استفاده می کند.

ساختار شیمیایی گوتا پرکا

از لحاظ شیمیایی گوتا پرکا یک پلیترپن است، یک پلیمر از ایزوپرن یا پلی ایزوپرن. تصویر زیر شبکه شیمایی تشکیل دهنده گوتا پرکا را نمایش می دهد.

Guttapercha
ساختار شیمایی ملوکولی گوتا پرکا

چرا از گوتا پرکا در دندانپزشکی استفادبه میکنند

از لحاظ شیمیایی گوتا پرکا جزو موادی است که به آسانی با بدن انسان واکنش نشان نمیدهد. از این خاصیت گوتا پرکا در انواع دستگاه های جراحی و در درمان کانال ریشه دندان در دندان پزشکی استفاده می شود.

از جمله مهمترین مواردی که گوتا پرکا را در اولویت انتخاب دندانپزشکان قرار داده است علاوه بر خواص فیزیکی و شیمیایی گوتا پرکا، ویژگی های جالب دیگر از جمله محدوده نفوذ پذیری و سازگاری با دندان، نقطه ذوب و انعطاف پذیری و قالب گیری راحت گوتا پرکا می باشد.

زمانیکه دندان نیاز به عصب کشی داشته باشد بعد از اینکه دندانپزشک با ابزار و وسایل تخصصی این کار، کانال ریشه دندان را کاملاً پاکسازی کرد و اصطلاحاً پالپ یا عصب دندان خارج شد باید کانال ریشه مجدداً پر شود.

دندانپزشک برای پر کردن کانال ریشه دندان از گوتا پرکا استفاده می کند. دندانپزشک گوتا پرکا را به ماده ای به نام سیلر آغشته کرده و داخل کانال ریشه دندان را کاملا پر میکند.

گوتا پرکا در فرم گوتاهای نازک که متناسب با فایل های عصبی هستند که به گوتاهای فرعی یا accessories معروف هستند نیز موجود می باشد که این نوع از گوتا پرکا معمولاً به صورت چندتایی مورد استفاده قرار می گیرند.

مراحل پرکردن کانال ریشه دندان در دندانپزشکی با استفاده از گوتا پرکا

دندانپزشک بسته به آخرین فایل دستی مورد استفاده برای خارج کردن کامل پالپ یا همان عصب دندان و طول ریشه و فرم انتهای ریشه دندان به تعداد مورد نیاز جهت پر کردن کامل کانال ریشه دندان گوتا پرکا را آغشته به سیلر کرده داخل کانال ریشه گذاشته و زمانیکه از پر شدن کامل و دقیق کانال ریشه دندان اطمینان پیدا کرد اضافات گوتا پرکا را با یک قلم داغ شده قطع می کند و در این مرحله پر کردن ریشه دندان تمام می شود.

تفاوت گوتا پرکا دستی و گوتا پرکا فایل روتاری